Trwa ładowanie...
d3dgvre

Polska rozpocznie negocjacje programów unijnych z KE

W środę oficjalnie ruszą negocjacje programów unijnych na lata 2014-20. Od tego, jaki będzie ich ostateczny kształt będzie zależało, jak i na co będziemy w następnych latach wydawali pieniądze z funduszy unijnych.

Share
d3dgvre

Konferencję prasową inaugurującą negocjacje z Komisją Europejską dokumentów programowych na lata 2014-2020 zaplanowano na środę w Brukseli. Weźmie w niej udział wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska oraz komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Poza przedstawicielami resortu rozwoju i Komisji w spotkaniu inaugurującym negocjacje weźmie także udział wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

"Na konferencji zostanie oficjalnie zaprezentowana Umowa Partnerstwa i cele, jakie chcemy jako Polska osiągnąć" - powiedział PAP rzecznik ministerstwa infrastruktury i rozwoju. Umowa partnerstwa reguluje zasady i cele działania funduszy unijnych w Polsce. "Jesteśmy cały czas w kontakcie roboczym z Komisją, więc sam dokument jest jej dobrze znany. Teraz rozpoczną się oficjalne negocjacje, ale jak one się potoczą i ile potrwają, w znacznej mierze zależy od KE" - dodał rzecznik. Jak zapowiadała na początku lutego wicepremier Bieńkowska, negocjacje z Komisją Europejską w sprawie umowy partnerstwa powinny zakończyć się przed końcem lipca br.

Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 na realizację polityki spójności do Polski trafi ponad 82 mld euro - taka kwota wynika z przeliczenia wynegocjowanej dla naszego kraju puli na ceny bieżące. Pieniądze mają być wydane m.in. na badania naukowe i wykorzystanie ich wyników w produkcji, budowę nowych dróg, rozwój przedsiębiorczości, koleje i transport publiczny, rozwój infrastruktury szerokopasmowego dostępu do internetu, czy aktywizację zawodową bezrobotnych.

d3dgvre

Około 50 mld euro ma być rozdzielone na sześć dużych programów zarządzanych centralnie. Resztę pieniędzy będą dzielić województwa, wdrażając programy regionalne. Przygotowane przez Polskę programy muszą jeszcze uzyskać akceptację Brukseli.

Największy z programów krajowych - Infrastruktura i Środowisko - jest jednocześnie jedynym, który zachowa nazwę, jaką miał w latach 2007-2013. Jego budżet to 27,5 mld euro z funduszy unijnych. Będzie z niego współfinansowana budowa dróg i remonty linii kolejowych, a także inwestycje przeciwpowodziowe, energetyczne i wodno-ściekowe.

Unijny wkład do programu Inteligentny Rozwój (następca Innowacyjnej Gospodarki) to 8,6 mld euro. Pieniądze te będą przeznaczone na zwiększanie innowacyjności gospodarki oraz powiązanie nauki z biznesem i komercjalizację wyników badań naukowych.

Program Wiedza Edukacja Rozwój, z budżetem w części unijnej 4,4 mld euro, ma m.in. zwiększać kompetencje pracowników i poprawiać ich sytuację na rynku pracy, Polska Cyfrowa (2,25 mld euro z UE) ma wpierać rozwój e-administracji, Polska Wschodnia (2,1 mld euro z UE) jest przeznaczona dla pięciu najbiedniejszych województw ściany wschodniej, a program Pomoc Techniczna (700 mln euro) ma zapewniać sprawne wdrażanie polityki spójności w latach 2014-2020.

d3dgvre

Podziel się opinią

Share
d3dgvre
d3dgvre