Polska w czołówce państw z realnym wzrostem wynagrodzeń. Jakie branże zyskają w 2016 r.?
Realny wzrost wynagrodzeń o 2,5 proc., czyli najwięcej w ciągu ostatnich trzech lat - takich zmian mogą oczekiwać pracownicy na całym świecie w 2016 roku.
Realny wzrost wynagrodzeń o 2,5 proc., czyli najwięcej w ciągu ostatnich trzech lat – na tyle średnio mogą liczyć pracownicy na całym świecie w 2016 roku – wynika z raportu firmy Korn Ferry Hay Group. Prognozy dla polskich pracowników są bardziej optymistyczne – realny wzrost wynagrodzeń dla Polski na poziomie 3,4 proc. będzie jednym z najwyższych w Europie. Zobacz, jakie branże u nas zyskają, a gdzie o podwyżkach można zapomnieć. 1850 zł brutto – tyle ma wynieść od 1 stycznia płaca minimalna (przy standardowych kosztach uzyskania przychodu będzie to około 1355 złotych netto). To podwyżka o około 70 zł na rękę, którą otrzyma w sumie kilkaset tysięcy pracowników w Polsce.
Prognozy Korn Ferry Hay Group dotyczące podwyżek pokrywają się z badaniami firmy Sedlak&Sedlak. Analitycy tej drugiej szacują, że przedsiębiorcy dadzą swoim pracownikom średnio 3,5 proc. więcej.
Na największy wzrost wynagrodzeń może liczyć branża outsourcingu usług. Jest to już ponad 100 tys. pracowników, którzy świadczą usługi księgowe, IT czy obsługę klienta na potrzeby niemieckich, brytyjskich i francuskich spółek.
Na wyższy niż przeciętny wzrost płac mogą też liczyć pracownicy branży metalowej, metalurgicznej i lotniczej. Najmniejszą dynamikę wzrostu wynagrodzeń w Polsce zanotuje z kolei branża spożywcza i budowlana. ##Dobre dane dla Europy Z badania Korn Ferry Hay Group wynika, że w Europie nastąpi wzrost płac na poziomie 2,8 proc. Po uwzględnieniu 0,5-proc. stopy inflacji, wartość realnego wzrostu płac wyniesie 2,3 proc. Niska inflacja oznaczać będzie wzrost pensji mieszkańców Europy Zachodniej o 2 proc., a Europy Wschodniej - o 2,9 proc.
Wzrost pensji identyczny z europejską średnią zaliczy m.in. Wielka Brytania (2,3 proc.) Z kolei pracownicy z Francji i Niemiec według prognoz mogą liczyć na wzrost płac odpowiednio o 1,7 proc. i o 2,7 proc. Na skutek deflacji w 2016 roku greccy pracownicy otrzymają wynagrodzenie większe o 3,4 proc.
Z badania wykluczono Rosję i Ukrainę – ze względu na bardzo wysoką inflację. ##Rekord w Azji Najwyższy prognozowany wzrost płac na świecie obejmie mieszkańców Azji – 6,4 proc. (dużo, ale to i tak o 0,4 proc. mnie niż rok wcześniej). W ujęciu realnym, po uwzględnieniu inflacji, wynagrodzenie wzrośnie o 4,2 proc.
Spośród azjatyckich krajów największy wzrost wynagrodzeń odnotowany będzie w Wietnamie (o 7,3 proc.), Chinach (6,3 proc.) i Tajlandii (6,1 proc.). ##Ameryka Północna i Południowa bez zmian W Stanach Zjednoczonych dzięki niskiej inflacji (0,3 proc.) realny dochód pracowników zwiększy się o 2,7 proc. W Kanadzie wynagrodzenie będzie wyższe o 2,6 proc. (z uwzględnieniem inflacji 1,3 proc.).
Wynagrodzenia w Ameryce Łacińskiej wzrosną o rekordowe 11,4 proc. Mimo to, ze względu na wysoki poziom inflacji w regionie (12,8 proc.), płace realne spadną o 1,4 proc. Będzie to szczególnie widoczne w Brazylii i Argentynie. Mimo planowanych w 2016 roku podwyżek Brazylijczycy otrzymają wynagrodzenie niższe o 1,2 proc.
Dla obu Ameryk średni wzrost wyniesie 2,8 proc. i pozostanie bez zmian w porównaniu do tego roku. ##Wzrost na Bliskim Wschodzie i w Afryce Według prognoz w 2016 roku wynagrodzenia w krajach na Bliskim Wschodzie i w Afryce wzrosną - odpowiednio - o 5,3 proc. oraz o 6,5 proc. Stosunkowa niska stopa inflacji oznaczać będzie realny wzrost płac o 3,8 proc. i o 1,6 proc.
Największy wzrost realnych wynagrodzeń w tym regionie przewidywany jest w Libanie – 11,5 proc. oraz w Jordanii – 5,3 proc. Wysoka stopa inflacji spowoduje, że jedynym państwem, które doświadczy spadku realnych wynagrodzeń będzie Egipt, gdzie prognozowany jest spadek o 0,4 proc.
Badanie prowadziła firma Hay Group, należąca do Korn Ferry. W badaniu udział wzięło 20 milionów pracowników z 24 tys. organizacji z ponad 110 krajów na świecie.
Zobacz też: * *Polacy coraz chętniej zakładają własny biznes