Polski Ład sypie ulgami. Z których warto skorzystać?

Polski Ład to całkowita rewolucja podatkowa. Weszła w życie 1 stycznia i od samego początku wywołała niemałe zamieszanie. Tym razem postanowiliśmy skupić się na opisaniu wachlarza ulg, jakie oferuje nowy system. A jest ich całkiem sporo. Z jakich warto skorzystać, a które są ryzykowne?

Polski Ład to spory wachlarz ulg. Z których warto skorzystać, a które są ryzykowne?
Polski Ład to spory wachlarz ulg. Z których warto skorzystać, a które są ryzykowne?
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski
oprac. OKT

11.01.2022 14:00

Polski Ład obowiązuje od 1 stycznia. Nowy system podatkowy zakłada ogrom różnorakich ulg: dla klasy średniej, PIT-2, dla rodzin wielodzietnych, czy emerytów. Z których ulg warto skorzystać i jakie korzyści one niosą?

Ulga dla klasy średniej

Jak wskazuje w rozmowie z "Super Expressem" Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, ulgi dla klasy średniej lepiej nie stosować. Analityk informuje, że może to być podatkowa pułapka na obywatela. Jak to możliwe?

Ekspert informuje, że osoby, które zastosują ulgę, ale np. w wyniku wypadku i przejścia na zasiłek chorobowy, utraty pracy lub innych nieszczęśliwych życiowych zdarzeń nie osiągną dolnego limitu zarobków, który pozwala na zastosowanie ulgi będą musiały do podatku słono dopłacić. Co więc robić?

Zdaniem eksperta najlepiej złożyć wniosek o niestosowanie ulgi. Spowoduje to, co prawda, że miesięczne wypłaty będą niższe, ponieważ będzie odprowadzana cała kwota podatku, jednak nawet w przypadku złożenia oświadczenia o nienaliczaniu ulgi, ulga nie przepada. Będzie można ją rozliczyć w zeznaniu podatkowym (PIT), mając wówczas pełne dane, czy kwalifikujemy się do klasy średniej.

W związku z niejasnościami lepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z ulgi. Warto pamiętać, że złożenie wniosku o jej niestosowanie nie spowoduje, że pracownik ją straci. Jeśli spełni wymagania, będzie mógł rozliczyć ulgę w zeznaniu rocznym - wskazuje w "SE" Juszczyk.

Ulga dla rodzin wielodzietnych i emerytów

Polski Ład wprowadza nowe ulgi podatkowe dla rodziców co najmniej czwórki dzieci oraz dorabiających do swoich świadczeń seniorów. Ci pierwsi będą mogli skorzystać z zerowej stawki podatku PIT, jeżeli ich roczne dochody nie przekroczą 85 528 zł. Co ważne, jest to kwota wyliczona na każdego z rodziców osobno.

Inną nowością Polskiego Ładu jest ulga dla pracujących emerytów. Seniorzy, którzy dorabiają do swoich świadczeń i osiągnęli odpowiedni wiek - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku PIT. Maksymalna kwota zwolnienia to 85 528 zł

PIT-2. Nic nowego, a jednak wywołało zamieszanie

Początek nowego roku przyniósł spore zamieszanie związane z dokumentem PIT-2. Nie jest to żaden nowy dokument, jednak do tej pory w wielu przypadkach jego niezłożenie nie powodowało znacznych konsekwencji. Czym jest PIT-2?

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Każdy pracownik powinien złożyć takie oświadczenie także w latach poprzednich. Dokument wskazuje na odliczanie od opodatkowania comiesięcznej wypłaty kwoty wolnej od podatku. Do tej pory nie stanowiło to większego problemu, ponieważ niska kwota wolna od podatku powodowała, że osoby, które nie złożyły oświadczania, nie odczuwały aż tak mocno pobieranego podatku.

Od 1 stycznia obowiązuje jednak nowa kwota wolna od podatku. Jest ona zdecydowanie wyższa. Niezłożenie oświadczenia PIT-2 będzie skutkowało tym, że z wypłaty co miesiąc będzie obcinane aż 425 zł.

Podobnie jak z ulgą dla klasy średniej — osoby, które nie złożą PIT-2 nie muszą się obawiać, że stracą na tym. Będą jednak musiały dłużej poczekać na zwrot nadpłaconego podatku, ponieważ o pieniądze będzie można się upomnieć dopiero przy składaniu rocznego zeznania podatkowego, a więc w 2023 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (547)