Trwa ładowanie...
pip

Poniżej 18 st. Celsjusza w biurze. Jakie mamy prawa?

O obowiązkach pracodawcy względem pracowników przypominają inspektorzy pracy

Share
Poniżej 18 st. Celsjusza w biurze. Jakie mamy prawa?
Źródło: sxc.hu
d1d4ber

Odśnieżanie dachów, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas prowadzonych zimą prac budowlanych, zapewnienie ciepłej odzieży i posiłków regenerujących osobom pracującym na zewnątrz - o tym powinni pamiętać pracodawcy w okresie zimowym. W biurach temperatura nie może być niższa niż 18 st. Celsjusza, w pozostałych - 14 st., chyba że specyfika pracy na to nie pozwala (np. w chłodni).

O obowiązkach pracodawcy względem pracowników przypominają inspektorzy pracy. Szefowie szczególnie powinni pamiętać o obowiązku odśnieżania dachów. Pracownicy, którzy zajmują się odśnieżaniem powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, mieć aktualne badania lekarskie, a także być przeszkoleni co do sposobu wykonywania pracy. Konieczne jest także odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni, bo przecież gdzieś ten śnieg trzeba zrzucić, żeby ktoś, kto przechodzi obok, nie został poszkodowany. Zimą należy szczególnie uważać, prowadząc prace na wysokościach. Po silnym wietrze czy opadach każdorazowo trzeba sprawdzać stan rusztowań, żurawi roboczych i ruchomych podestów. Przy wietrze przekraczającym 10 m/s. nie można prowadzić niektórych robót w budownictwie. Gdy warunki pracy mogą zagrażać zdrowiu lub życiu pracownika, ma on prawo przerwać pracę i zwrócić się do PIP.

Pracodawcy są też zobowiązani do zapewnienia odzieży ochronnej i posiłków regenerujących osobom pracującym na mrozie. Pracodawcy mają ten obowiązek nie tylko wobec osób zatrudnionych na umowę o pracę.

(TT)

d1d4ber

Podziel się opinią

Share
d1d4ber
d1d4ber