Trwa ładowanie...
d4jrl4g

Poprawa sentymentu inwestycyjnego na światowych giełdach

Miniona sesja giełdowa na Wall Street rozpoczęła się od zniżki wartości indeksów.
Share
Joanna Pluta
Joanna PlutaŹródło: TMS Brokers
d4jrl4g

Sentyment inwestycyjny poprawił się dopiero po optymistycznych danych na temat zapasów ropy naftowej w USA. Indeks Dow Jones wzrósł na koniec notowań o 0,66%, a S&P 500 o 0,69%, kończąc sesję w pobliżu poziomu 1000 pkt. W środę o 16.30 inwestorzy poznali odczyt zapasów ropy naftowej w USA. Ilość „czarnego złota” w magazynach zmalała o 8,4 mln baryłek w porównaniu do zeszłego tygodnia. Na fali tych danych uczestnicy rynku kupowali akcje spółek surowcowych.

Exxon Mobil rósł o 2,27%, Chevron zyskiwał 1,82%. Indeks Dow Jones wspierały również w środę firmy sektora farmaceutycznego. Akcje Merck zwyżkowały o 2,51% po wiadomości, iż sąd podtrzymał patent tej firmy do przeciwalergicznego leku Singulair, blokując tym samym produkcję specyfiku o podobnym składzie przez konsorcjum z Izraela. Silniejszą zwyżkę indeksów hamowały m.in. akcje szwajcarskiego banku UBS (-2,89%), który zdecydował się udostępnić organom kontroli w USA informacje, dotyczące 4450 kont obywateli amerykańskich.

Wzrosty na Wall Street oraz budzący nadzieje spadek zapasów ropy za Oceanem wsparły apetyt inwestycyjny na azjatyckich giełdach. Indeks Shanghai Composite rósł dziś o 4,52%, gdyż inwestorzy stwierdzili, że ceny akcji chińskich spółek po ostatnich spadkach stwarzają szansę do zarobku. Koreański Kospi zwyżkował niespełna 2% wspierany przez banki. Gorzej radziły sobie sektory technologiczny i stoczniowy, które uległy presji realizacji zysków po wczorajszych wzrostach. Dobry sentyment inwestycyjny obecny był również na giełdzie w Japonii. Indeks Nikkei zyskał 1,76%.

d4jrl4g

Wczorajsza sesja w Europie rozpoczęła się od mocnych spadków, jednak wraz z upływem czasu indeksy odrabiały straty, kończąc dzień na lekkich „minusach”. Dzisiejsza sesja na Starym Kontynencie rozpoczęła się od wzrostów. Około 11.00 indeks DAX rósł o 1,7%, FTSE 250 o 1,1%, a rodzimy WIG 20 zwyżkował o 2,3%. Wczorajszy wzrost cen ropy o 4,7% determinuje zwyżkę spółek sektora surowcowego. Drożeją: BHP Billiton, BP i Tullow Oil.

WIG 20 wspiera KGHM, którego akcje rosły ok. godziny 11.00 o 3,7%. Uczestnicy rynku poznają dziś cotygodniowe dane z rynku pracy w USA oraz indeks Fed Filadelfia i indeks wskaźników wyprzedzających koniunkturę. Pozytywne odczyty zza Oceanu powinny wesprzeć wzrosty na Starym Kontynencie.

Jarosław Pękala
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d4jrl4g

Podziel się opinią

Share
d4jrl4g
d4jrl4g