Trwa ładowanie...

Poprawa sytuacji na rynku cukru

Ceny cukru, po dynamicznych wzrostach w drugiej połowie 2010 r., od początku lutego br. znajdują się w silnym trendzie spadkowym. Sprzyja im poprawa pogody oraz prognoz produkcji w Brazylii, która jest największym na świecie producentem i eksporterem surowca oraz informacje napływające z Tajlandii, w której zbiory cukru w sezonie 2010/2011 okazały się wyższe od prognoz.

Poprawa sytuacji na rynku cukruŹródło: Jupiterimages
d255s0v
d255s0v

Spadki wspomagane są także przez stopniowe uwalnianie eksportu przez Indie, które są drugim największym producentem cukru na świecie.

Wczoraj wieczorem Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował prognozę produkcji i konsumpcji cukru na nadchodzący sezonu 2011/2012. Wg USDA w najbliższym sezonie produkcja cukru na świecie powinna wzrosnąć o 5% r/r (do poziomu 168 mln ton) doprowadzając do poprawy bilansu na rynku o 4,5 mln ton. Wysokie ceny motywują producentów do zwiększania poziomów produkcji w krajach największych producentów (Brazylie, Indie, Chiny).

Raport powinien sprzyjać dalszym spadkom cen cukru. Jednakże, utrzymujące się wysokie ceny ropy, zbóż i niski poziom zapasów mogą znacznie osłabiać dynamikę spadków.

Głębszą analizę fundamentów i zmian na rynku cukru prezentowaliśmy w naszym raporcie z rynku surowców :

Paweł Kordala
X-Trade Brokers DM S.A

d255s0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d255s0v

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj