Popyt próbuje odzyskać inicjatywę

Po dwóch kolejnych spadkowych sesjach dzisiejsza przyniosła odbicie i powrót większej aktywności popytu na GPW.

29.07.2010 17:03

W efekcie od początku handlu warszawski parkiet śladem europejskich odpowiedników utrzymywał po wyższym otwarciu niespełna jednoprocentową zwyżkę głównych indeksów. WIG oraz WIG20, podobnie jak pozostałe barometry, wzrosły i zakończyły dzień odpowiednio 0,47 i 0,53 procent wyżej. Od rana europejskie rynki zareagowały optymizmem na lepsze od oczekiwań wyniki sprzedaży detalicznej w Japonii, a dobre nastroje wsparły dodatkowo lepsze wyniki kwartalne Siemens, BASF, a później Exxon i Royal Dutch Shell. Niespecjalnie inwestorzy przejęli się natomiast informacjami opublikowanymi wczoraj za oceanem, tzw. Beżowej Księgi, która wskazywała na spowolnienie gospodarcze niektórych regionów USA. Spokojny handel w niezbyt szerokiej konsolidacji odbywał się przez większość sesji i dopiero publikacja popołudniowych danych z amerykańskiego rynku pracy wywołała większe ożywienie, które zakończyło się na poziomach z popołudniowej konsolidacji.

Tym razem kupującym najbardziej zależało na akcjach KGHM, PZU, Getinu oraz GTC, zyskujących dwa razy więcej niż WIG20. Dalej rósł kurs TPSA doceniany po zaskakująco dobrych wynikach kwartalnych. Z kolei mniejszym wzięciem cieszyły się akcje największych banków, PKO BP, Pekao, BZWBK, BRE Banku oraz paliwowych PKNOrlen, Lotosu oraz PGNiG. Dobre wyniki Budimeksu po pierwszym półroczu wywołały czteroprocentową zwyżkę kursu, która zmobilizowała w trakcie dnia kupujących również m.in. na akcjach PBG.

Na szerokim rynku dobrą formę potwierdził Eurocash, który zawarł umowę przedwstępną na nabycie wszystkich udziałów w spółce Pol Cater, działającej na rynku dóbr szybko zbywalnych. Bycza reakcja miała miejsce w przypadku akcji MCI, których kurs wystrzelił 6 procent po odtajnieniu rekomendacji jednego z biur maklerskich wyceniających te walory na prawie 10 PLN. Tradycyjnie duże obroty towarzyszyły ponownie wymianie papierów Petrolinvestu, który po dwudniowej korekcie dynamicznie kieruje się ponownie w kierunku wtorkowych maksimów. Po silnej kilkudniowej przecenie odżyły kursy Komputronika i Karenu, co tylko nieznacznie zmieniło kiepską sytuację techniczną wykresów obu spółek. Informacja o kontrakcie z MPiPS o wartości 14 milionów złotych poprawiła wycenę rynkową Sygnity o ponad 2 procent.

Przebieg sesji potwierdził utrzymującą się na rynku od kilku tygodni przewagę strony popytowej, która kontroluje w pełni przebieg wydarzeń na parkiecie. Niemniej jednak poranny zryw kupujących okazał się mało przygotowany i przeprowadzony zbyt małym nakładem sił, aby mógł zakończyć się powodzeniem i przebiciem 2510 punktów. Po raz kolejny WIG20 odbił się od wspomnianego oporu i niewykluczone, że dopiero solidna konsolidacja i schłodzenie najszybszych technicznych wskaźników pozwoli na przygotowanie właściwego uderzenia.

Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)