Trwa ładowanie...

Port lotniczy w Radomiu dostał certyfikat; ruszy w czerwcu

Port Lotniczy w Radomiu otrzymał w środę certyfikat lotniska użytku publicznego. To najważniejszy dokument, który daje możliwość uruchomienia cywilnego portu lotniczego w tym mieście. W czerwcu z lotniska mają wystartować pierwsze samoloty czarterowe.

Share
Port lotniczy w Radomiu dostał certyfikat; ruszy w czerwcuŹródło: AFP
d1a734l

Jak poinformował PAP prezes spółki Port Lotniczy Radom Tomasz Siwak, wydanie certyfikatu przez Urząd Lotnictwa Cywilnego kończy wieloletnie starania miasta o utworzenie w Radomiu lotniska cywilnego.

Aby otrzymać dokument, spółka musiała przejść skomplikowaną procedurę, zgromadzić szereg dokumentów i pozwoleń związanych z prowadzeniem działalności lotniskowej. W najbliższych dniach - jak zapowiedział prezes - port lotniczy w Radomiu zostanie wpisany na listę lotnisk cywilnych.

Jeszcze w marcu nie wiadomo było, czy spółka zdąży z zakończeniem wszystkich formalności do czerwca, kiedy planowany jest pierwszy lot z Radomia. Radni miejscy zwołali w tym celu nadzwyczajna sesję z udziałem m.in. przedstawicieli Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

d1a734l

Podczas konferencji w środę w terminalu radomskiego lotniska prezydent miasta Andrzej Kosztowniak podkreślał, że radomianie czekali na port lotniczy kilkanaście lat. Jak zaznaczył, w Radomiu, w 14. mieście pod względem wielkości w Polsce, powstało 14 lotnisko w kraju. - Port lotniczy to ogromna szansa dla miasta. Uatrakcyjnia Radom w oczach potencjalnych inwestorów. Uruchomienie lotniska to jedna z najważniejszych inwestycji dla rozwoju gospodarczego i społecznego ziemi radomskiej - podkreślił Kosztowniak.

Na początek z Radomia raz w tygodniu z lotniska mają być wykonywane loty czarterowe do Egiptu.

Jako pierwsi z lotniska w Radomiu polecą w czerwcu do Egiptu klienci biura podróży Alfa Star. Obecny na konferencji prasowej właściciel biura podróży, a jednocześnie współwłaściciel nowo powstałych czarterowych linii lotniczych 4You Airlines, Krzysztof Strzylak oświadczył, że linie te zainteresowane są lotami z Radomia.

Strzylak powiedział PAP, że 4You Airlines to nowe czarterowe linie, które będą świadczyły usługi dla wielu touroperatorów. Na razie podpisały umowę o współpracy z Eurolotem, który będzie dla nich świadczył usługi lotnicze.

d1a734l

Prezes spółki Port Lotniczy Radom powiedział, że spółka prowadzi rozmowy z także z innymi przewoźnikami, którzy są zainteresowani lotami z radomskiego portu.

Prezes zapewnił, że lotnisko będzie się rozwijać. Kolejne planowane inwestycje, to budowa większej płyty postojowej, oświetlenia drogi startowej, a także wydłużenie jej o 500 m. Aby to realizować, Spółka Port Lotniczy Radom chce wyemitować obligacje. Trwają rozmowy na ten temat z jednym bankiem.

Alternatywne sposoby na sfinansowanie inwestycji - to zdaniem Siwaka - sukcesywne dokapitalizowanie przedsięwzięć przez gminę lub też znalezienie inwestora prywatnego.

Port lotniczy w Radomiu powstaje przy wykorzystaniu istniejącego od lat w tym mieście lotniska wojskowego. Za uruchomienie lotniska odpowiada spółka Port Lotniczy Radom, należąca do miasta, użytkuje ona lotnisko wspólnie z wojskiem.

d1a734l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a734l