Portugalczycy. protestują przeciw pomocy zewnętrznej

Ponad 65 tys. osób protestowało na ulicach Lizbony i Porto przeciwko zawartemu przez Portugalię memorandum z UE i MFW w sprawie pomocy zewnętrznej - poinformował serwis "Ionline".

W proteście na ulicach Lizbony wzięło udział ponad 50 tys. osób. Jak informują portugalskie media, znaczną część manifestantów stanowili działacze i zwolennicy ugrupowań lewicowych.

Carvalho da Silva, sekretarz generalny Generalnej Konfederacji Portugalskich Pracowników (CGTP), największego portugalskiego związku zawodowego, wezwał do przeciwstawienia się "niesprawiedliwym warunkom, na jakich Portugalia przyjęła pomoc zewnętrzną". - Zgoda na memorandum narzucone nam przez MFW i UE doprowadzi do poważnych szkód w szkolnictwie, służbie zdrowia, systemie ubezpieczeń społecznych oraz w wymiarze sprawiedliwości. Dodatkowo pogłębi istniejące dziś w Portugalii kontrasty społeczne - powiedział do manifestantów Carvalho da Silva.

Podobny protest CGTP zorganizowało w czwartek w godzinach popołudniowych w Porto. Z szacunków centrali związkowej wynika, że w demonstracji przeciwko pomocy zewnętrznej dla Portugalii wzięło udział 15 tys. osób.

Zarówno w Porto jak i w Lizbonie manifestanci wznosili okrzyki antyrządowe oraz hasła przeciwne ingerencji instytucji międzynarodowych w wewnętrzne sprawy kraju. Na transparentach widniały napisy: "Kryzys nie jest dla wszystkich", "Obcokrajowcy nie będą rozwiązywać naszych problemów", "MFW wynoś się stąd!".

Na mocy podpisanego 3 maja br. porozumienia z MFW i UE Portugalia otrzyma 78 mld euro na uzdrowienie swoich finansów publicznych. Warunki wdrażania programu ratunkowego przewidują m.in. ograniczenie zatrudnienia w sektorze publicznym i w armii a także cięcia emerytur powyżej 1500 euro oraz skrócenie okresu otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych z 3 lat do 1,5 roku. Memorandum przewiduje też wprowadzenie przepisów ułatwiających zwolnienia pracowników.

Przyjęte warunki pomocy zewnętrznej przewidują, że Portugalia ograniczy wydatki budżetowe w 2011 r. o 2,3 mld euro, obniżając swój deficyt z 9,1 proc. PKB do 5,9 proc.

Źródło artykułu:PAP
finansepomoclizbona

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)