Portugalia. Od podpisania umowy kredytowej zarobki spadły o 11 proc.
Od maja 2011 r., gdy Portugalia zawarła porozumienie kredytowe z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, wartość zarobków Portugalczyków spadła na skutek wprowadzonych podatków i redukcji wynagrodzeń średnio o 11 proc. - ujawnił Narodowy Bank Portugalii.
09.10.2013 | aktual.: 09.10.2013 20:18
Jak poinformowała w komunikacie instytucja, od czasu przyjęcia pomocy zewnętrznej przez Lizbonę blisko 40 proc. obywateli tego kraju odnotowało zmniejszenie swoich pensji o ponad 23 proc.
"Ostateczny spadek zarobków może być jeszcze większy, gdyż w realizowanym badaniu opieraliśmy się na danych zakładu ubezpieczeń społecznych, te zaś nie są aktualne w stosunku do wszystkich pracowników sektora publicznego" - ujawnił Narodowy Bank Portugalii (BdP).
Wyliczył, że od maja 2011 r. do grudnia ub.r. także osoby, które straciły pracę i zostały ponownie zatrudnione, zaczęły zarabiać średnio o 11 proc. mniej. W ocenie lizbońskiego dziennika "Jornal de Negocios" zjawisko to dotyczyło ponad 776 tys. osób.
Tendencję systematycznego spadku zarobków Portugalczyków potwierdza badanie konsultingowej spółki Mercer, według której redukcja pensji pracowników kontynuowana jest od maja 2011 r. "Od tego czasu większość podmiotów, które nie zdecydowały się na zmniejszenie pensji, dokonała ich zamrożenia. Nastąpiło to w 31 proc. spółek działających w Portugalii" - odnotował Mercer.
Jak oszacował ekonomiczny dziennik "Dinheiro Vivo", w ciągu ostatnich trzech lat w Portugalii miał miejsce również spadek wartości emerytur. Wyniósł on 11,6 proc.
Pod koniec września br. opublikowano badanie wykonane na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Coimbrze, zgodnie z którym siła nabywcza mieszkańców Portugalii spada w następstwie kryzysu gospodarczego. Według studium wskaźnik ten zmniejszył się o ponad 15 proc. Największy spadek miał miejsce w przypadku emerytów i rencistów.
Portugalia na mocy zawartego z UE i MFW porozumienia kredytowego z maja 2011 r. otrzymała pożyczkę w wysokości 78 mld euro, z czego 12 mld euro zostało skierowane na wsparcie sektora bankowego w tym iberyjskim kraju. W zamian Lizbona zobowiązała się do wdrażania surowego programu oszczędnościowego oraz do naprawy finansów publicznych.
Poważnym problemem Portugalii jest wysokie bezrobocie. W sierpniu br. jego poziom wyniósł 16,5 proc. Według przewidywań MFW, do końca br. będzie to 17,4 proc., a w 2014 r. 17,7 proc.