Posiedzenie FOMC będzie grać pierwsze skrzypce w tym tygodniu
Pozytywne impulsy, jakie napłynęły z amerykańskiego rynku pracy nie przełożyły się na wyraźną poprawę klimatu inwestycyjnego. W sektorze poza rolnictwem przybyło w listopadzie 146 tysięcy nowych miejsc pracy, chociaż należy mieć na uwadze, że dane za październik zostały zrewidowane w dół. Stopa bezrobocia spadła do poziomu 7,7%.
Nastroje rynkowe pozostają dobre, jednak nie można mówić o wzroście apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. W weekend zostały opublikowane dane z chińskiej gospodarki. W listopadzie produkcja przemysłowa Państwa Środka wzrosła o 10,1% rok do roku wobec prognozowanych 9,8%, natomiast sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 14,9% wobec oczekiwanych przez analityków 14,6%. Nieco słabsze dane dotyczyły bilansu handlowanego. W zeszłym miesiącu Chiny zanotowały nadwyżkę handlową w wysokości 19,6 mld dolarów. Dane potwierdzają ożywienie koniunktury. Co w takim razie hamuje rynkowy optymizm? Na tapetę powróciła kwestia włoska. Nastroje psuje niepokój o polityczną przyszłość tego kraju, po tym jak w sobotę Mario Monti powiedział, że poda się do dymisji zaraz po tym, jak zostanie zatwierdzony budżet na 2013 rok. Jedną z głównych przyczyn tej decyzji była utrata poparcia partii Ludu Wolności oraz zapowiedź powrotu Berlusconiego do polityki. Rozwiązanie parlamentu może przyczynić się do wzrostu obaw o perspektywy włoskiej
gospodarki zwłaszcza po ostatnim ostrzeżeniu S&P odnośnie możliwości obniżki ratingu.
Pierwsze skrzypce w tym tygodniu będzie grało dwudniowe posiedzenie FOMC, na którym zostaną przedstawione nowe projekcje ekonomiczne. Zdaniem ekonomistów ankietowanych przez Reutersa na grudniowym posiedzeniu zostaną ustalone kryteria polityki monetarnej powiązane ze stopą bezrobocia i inflacją, co ma poprawić komunikację banku centralnego rynkiem. W grudniu wygasa tzw. program Operation Twist w związku z czym cześć uczestników rynku oczekuje, że już w tym tygodniu Fed uruchomi nowy program kupowania papierów skarbowych. Takie działanie jest dość prawdopodobne, gdyż z pewnością Bernanke nie chciałby jak na razie rezygnować z działań stymulacyjnych w sytuacji, gdy ożywienia w amerykańskiej gospodarce nie jest jeszcze trwałe.
Na rynku walutowym euro pozostaje pod presją sprzedających. Para EURUSD oscyluje w rejonie 1,2900, którego ponowny test może stać się impulsem do dalszych spadków. Silnym oporem pozostaje poziom 1,30, który jak na razie powinien skutecznie ograniczać wszelkie wzrosty na tej parze. Na rynku krajowym notowania złotego pozostają stabilne. Poniedziałkowa sesja rozpoczyna się dla PLN od handlu w zeszłotygodniowym zakresie. Gołębie wypowiedzi członków RPP, Adama Glapińskiego i Elżbiety Chojnej –Duch nie miały większego wpływu na notowania złotego. Rynki bowiem oczekują, że cykl luzowania polityki pieniężnej będzie kontynuowany w przyszłym roku, a styczniowa obniżka stóp procentowych w Polsce jest już przesądzona.
EURPLN
Notowania złotego pozostają stabilne w oczekiwaniu na kolejne impulsy, które mogłyby stać się impulsem do silniejszego ruchu. W dalszym ciągu obowiązuje zakres 4,11-4,1380. Na wykresie dziennym 100-okresowa średnia ruchoma hamuję drogę do dalszego umocnienia PLN.
EURUSD
Brak istotnych danych makroekonomicznych w dniu dzisiejszym sprzyja niskiej zmienności na EURUSD. Para handlowana jest obecnie tuż powyżej poziomu 1,29, a linia kinjun na wykresie dziennym wyznacza najbliższe wsparcie. Sentyment do euro popsuł się, po tym, jak Dragi otwarcie przyznał, że na grudniowym posiedzeniu ECB była szeroko poruszana kwestia obniżki stóp procentowych. Silny opór to poziom 1,30.
GBPUSD
GBPUSD pogłębił spadki podczas piątkowej sesji. Dziś obserwujemy lekkie odreagowanie, jednak z technicznego punktu widzenia w najbliższych dniach istnieje ryzyko pogłębienia spadków w okolice 1,5940, gdzie 100-okresowa średnia na wykresie dziennym zbiega się ze zniesieniem 61,8% Fibo całości impulsu wzrostowego z okolic 1,5825. Silnym oporem pozostają okolice 1,6125.
EURJPY
EURJPY kontynuuje korektę spadkową, oddalając się od oporu na poziomie 107,75. Celem obecnego ruchu spadkowego są okolice 105,27, gdzie znajduje się minimum z 28 listopada tego roku. Najbliższy opór w postaci linii tenkan na wykresie dziennym znajduje się na poziomie 106,60.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl