Powrót do pracy z macierzyńskiego?
Problem ze znalezieniem zatrudnienia, gorsze zarobki i warunki umowy - takie realia spotykają kobiety na rynku pracy. To tylko początek. Wielu kobietom największy problem sprawia powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.
Unijna średnia zatrudnienia osób w wieku 15-64 lata wynosi 58,8 proc. kobiet i 70,9 proc. mężczyzn. W Polsce według danych Komisji Europejskiej w II kwartale 2009 roku pracowało 53 proc. kobiet i 66 proc. mężczyzn. To znacznie mniej niż wynosi średnia w UE. Dlaczego kobietom trudniej jest wejść na rynek pracy oraz utrzymać się na nim?
Badania statystyczne potwierdzają nierówności na rynku pracy ze względu na płeć. Zrozumiałe jest zmniejszenie aktywności zawodowej kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jednak wiele kobiet po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego nie wraca do pracy. Dlaczego? Po dłuższej nieobecności widzą, że mają spore zaległości i wszystko muszą zacząć od nowa. Gdy współpracownicy podnosili swoje umiejętności zawodowe na kursach i szkoleniach, na bieżąco uczestniczyli w innowacjach wewnątrz firmy, kobieta zajmowała się domem.
- Wiele kobiet nie potrafi odnaleźć się w pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Niejednokrotnie zmian jest zbyt wiele, aby pracownica mogła bezkolizyjnie i w krótkim czasie powrócić do swoich poprzednich obowiązków. Pojawiają się kompleksy i niechęć do pracy. Niestety w wielu firmach pracodawcy nie biorą pod uwagę, że powrót może być stresem. A wystarczy wprowadzić wracającego pracownika w nowe warunki, dać mu trochę czasu na wdrożenie się, a nawet zaproponować kurs doszkalający, na którym będzie mógł nadrobić zaległości – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.
Wiele kobiet chce podnosić swoje kwalifikacje podczas urlopu macierzyńskiego. Jednak opieka nad dzieckiem nie pozwala na skorzystanie z kilkugodzinnych czy kilkudniowych szkoleń. Antidotum dla młodych matek mogą być szkolenia e-learningowe. System nauki on-line umożliwia samodzielne podjęcie decyzji, kiedy i ile chce się uczyć. Elastyczność jest nieocenioną zaletą e-learningu, który pozwala dopasować godziny szkolenia do planu dnia, a nie na odwrót.
- Akademia PARP jest projektem skierowanym do wszystkich, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Zarówno młode matki, jak i zapracowani przedsiębiorcy mogą indywidualnie dopasować czas i długość szkoleń, adekwatnie do swoich możliwości. Przede wszystkim jednak, mając podłączenie do Internetu, uczestnicy mają dostęp do wszystkich aktualnych tematów szkoleń, bez względu na to, gdzie się znajdują - mówi Aneta Grzyb-Hejduk.
Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajduje się 19 dedykowanych szkoleń w pięciu obszarach tematycznych: zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menedżerskie i specjalistyczne, marketing i sprzedaż, zagadnienia finansowe i prawne oraz wiedza ogólna. Wszystkie szkolenia zawierają najnowszą wiedzę biznesową. Dzięki aktualizacjom merytorycznym szkoleń, uczestnicy są na bieżąco z najnowszymi trendami w nauce. Wszyscy pracownicy sektora MSP mogą podjąć bezpłatną naukę. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.
Więcej informacji: msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)