Powstanie największa elektrownia na gaz
Gdańska grupa Energa wybuduje elektrownię gazową we współpracy z irlandzkim koncernem ESB International. Przedsiębiorstwa podpisały już umowę. Dotyczy ona budowy i uruchomienia siłowni o mocy 800 megawatów (MW).
Oznacza to, że Energa, kontrolowana przez Skarb Państwa, będzie mieć największą elektrownię na gaz w Polsce. Firma szacuje, że inwestycja pochłonie w sumie około 4 mld zł. Niedługo powstanie spółka celowa do realizacji tego przedsięwzięcia. Obiekt ma powstać w północnej części kraju do 2015 roku. Będzie obejmować jeden blok energetyczny lub dwa mniejsze - po 400 MW. O tym, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, przesądzą ostateczne analizy techniczne.
Ilość energii wyprodukowanej w nowej elektrowni w ciągu roku przekroczyć ma 6 mln MWh. To wystarczy, aby zasilić około 2 mln gospodarstw domowych.
Gdańska grupa chce ograniczyć wpływ elektrowni na środowisko. - Emisja dwutlenku węgla będzie o 40 proc. mniejsza w porównaniu z jednostką o takiej samej mocy, ale opalaną węglem - wyjaśnia Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi.
To już drugi projekt gazowy przygotowywany przez Energę. W maju grupa razem z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz Lotosem podjęła działania zmierzające do budowy na terenie Gdańska elektrociepłowni gazowej o mocy około 200 MW. Ma wytwarzać parę technologiczną i energię na potrzeby samego Lotosu, jak i energię dla odbiorców z północnej części Polski.
O zainteresowaniu irlandzkiego ESB polskim rynkiem mówi się w branży już od jakiegoś czasu, m.in. w kontekście możliwej budowy elektrociepłowni gazowej w Policach. Nowe elektrownie na gaz powstawać mają także na południu kraju. W pierwszej połowie 2010 roku ruszyć powinna budowa bloku energetycznego o mocy 400 MW w Stalowej Woli. Przedsięwzięcie to zrealizować chcą wspólnie PGNiG i Tauron Polska Energia.
Z kolei konsorcjum składające się z czterech firm: Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, PGNiG, Polimeksu-Mostostalu oraz Tauronu, które podpisało list intencyjny w sprawie budowy elektrociepłowni gazowej w Tarnowie, chce wybudować obiekt o mocy 200 MW oraz zmodernizować istniejącą jednostkę o mocy 65 MW. Głównym powodem rosnącego zainteresowania produkcją energii przy użyciu gazu jest konieczność dostosowania się do unijnych norm i ograniczenia emisji CO2.
PARKIET