Powstanie system preferencyjnych studenckich pożyczek

Aby ułatwić młodym ludziom start na rynku pracy ministerstwo pracy chce umożliwić studentom
zaciąganie kredytów na założenie firmy.

Powstanie system preferencyjnych studenckich pożyczek
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Stworzenie systemu preferencyjnych pożyczek dla studentów, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą, zapowiedział sekretarz stanu w ministerstwie pracy Jacek P. Męcina, który był gościem konferencji "Młodzi dla Polski - Polska dla Młodych".

Na konferencji zorganizowanej na UW wiceminister mówił o sytuacji absolwentów wyższych uczelni, którzy po studiach walczą o pracę. "Sytuacja gospodarcza jest trudna, Europa przeżywa kryzys (...). W sytuacji, w której gospodarka nie tworzy nowych miejsc pracy, a wręcz przeciwnie - następuje redukcja zatrudnienia, sytuacja osób, które wkraczają na rynek pracy jest szczególnie ciężka" - zauważył.

Zwrócił też uwagę, że młodzi ludzie, wchodząc na rynek pracy, są ogólnie w gorszej sytuacji, m.in. dlatego, że nie mają doświadczenia zawodowego i są mało konkurencyjni. "Nie posiadając konkretnych kompetencji wydają się mniej przydatni dla pracodawcy" - tłumaczył.

Aby ułatwić młodym ludziom start na rynku pracy ministerstwo pracy chce umożliwić studentom zaciąganie kredytów na założenie firmy.

"We współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości i Bankiem Gospodarstwa Krajowego chcemy stworzyć system preferencyjnych pożyczek dla młodych ludzi, którzy na ostatnich latach studiów i po ukończeniu studiów będą chcieli podjąć działalność gospodarczą" - zapowiedział Męcina. Jak tłumaczył, pośrednicy finansowi będą mieli obowiązek nawiązywania współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości.

"Pożyczki będą częściowo umarzane - w tym większym stopniu im mniej płatnik będzie generował strat. Każde zatrudnienie dodatkowej osoby spowoduje redukcję kapitału pożyczki. Projekt chcemy na razie realizować w trzech ośrodkach akademickich - na pewno w Warszawie i Krakowie" - uściślił. Potem pożyczki mają być udzielane w całym kraju.

Podczas panelu "Jak pogodzić szkolnictwo wyższe z wymaganiami rynku pracy?" prof. Jolanta Choińska-Mika z Instytutu Historycznego UW uznała, że kluczem do szukania porozumienia pomiędzy pracodawcami a uczelniami powinno być "redefiniowanie metod nauczania". Jej zdaniem można zmienić metody kształcenia w ten sposób, aby jego efektem było posiadanie konkretnych kompetencji pożytecznych dla pracodawcy.

Zdaniem prof. Marka Rockiego, przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej, "pozytywną przyszłość" będą miały przed sobą tego typu studia, które będą "elastyczne" - podobne do wprowadzonych w latach 90. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie studenci mogli wybierać przedmioty i wykładowców.

Organizatorem konferencji jest organizacja uczelniana Młodzi dla Polski. Współorganizatorzy to Fundacja Universitatis Varsoviensis i Samorząd Studentów UW.

(AS)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)