WP

Pożary wysypisk odczujemy w przyszłości. Będzie więcej zachorowań na białaczkę

W dziesiątkach pożarów wysypisk śmieci w tym roku z dymem poszły plastiki, chemikalia i opony, a w powietrzu znalazły się dioksyny, metale ciężkie, cyjano- i chlorowodór, benzo(a)piren. Eksperci alarmują, że przypłacimy to zdrowiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skutki pożarów śmieci będziemy odczuwać przez lata.
Skutki pożarów śmieci będziemy odczuwać przez lata. (123RF, Fot: n)
WP

"Gazeta Wyborcza" wraz z ekspertami z organizacji HEAL Polska sprawdziła, jakie substancje trafiły do atmosfery, a następnie częściowo opadły na glebę.

Są to niezwykle toksyczne i szkodliwe dioksyny, metale ciężkie, cyjano- i chlorowodór czy benzo(a)piren.

Wideo: mafie śmieciowe na pożarach wysypisk zarabiają miliony

WP

Z czasem wszystkie te trucizny będą przenikać do wód, pożywienia i wszelkich organizmów, także do naszych ciał.

Wysypiska śmieci często w ogóle nie były nadzorowane dlatego nie wiemy, co jeszcze mogło trafić do środowiska.

– Skutki pożarów będziemy odczuwać przez długie lata – mówi "Wyborczej" prof. Adam Grochowalski z Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

WP

– W wyniku spalania odpadów powstały związki bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Będzie więcej przypadków zachorowań na białaczkę i choroby związane z hormonami, np. tarczycę - wymienia ekspert.

Jak informuje TVN24, toksyczny dym z ogromnego pożaru w Zgierzu przeleciał nad głowami mieszkańców 19 gmin.

Inspektorzy z wojewódzkiego sanepidu sprawdzą, czy będzie to miało wpływ na okoliczne plantacje truskawek, ponieważ owoce mogą być szkodliwe po spożyciu.

WP

- Zostaną przebadane pod kątem zawartości na ołów, kadm, rtęć, arsen i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - tłumaczy Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dla TVN24.pl.

Gdy w owocach będzie za dużo metali ciężkich, to mogą wystąpić objawi zatrucia: mdłości, wymioty, bóle głowy, złe samopoczucie.

Dane Ministerstwa Środowiska pokazują, że w 2018 r. odnotowano już 63 pożary wysypisk i składowisk śmieci i odpadów. O serii pożarów pisaliśmy tutaj.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Finanse
WP
WP