Pożary wysypisk odczujemy w przyszłości. Będzie więcej zachorowań na białaczkę
W dziesiątkach pożarów wysypisk śmieci w tym roku z dymem poszły plastiki, chemikalia i opony, a w powietrzu znalazły się dioksyny, metale ciężkie, cyjano- i chlorowodór, benzo(a)piren. Eksperci alarmują, że przypłacimy to zdrowiem.
"Gazeta Wyborcza" wraz z ekspertami z organizacji HEAL Polska sprawdziła, jakie substancje trafiły do atmosfery, a następnie częściowo opadły na glebę.
Są to niezwykle toksyczne i szkodliwe dioksyny, metale ciężkie, cyjano- i chlorowodór czy benzo(a)piren.
Wideo: mafie śmieciowe na pożarach wysypisk zarabiają miliony
Z czasem wszystkie te trucizny będą przenikać do wód, pożywienia i wszelkich organizmów, także do naszych ciał.
Wysypiska śmieci często w ogóle nie były nadzorowane dlatego nie wiemy, co jeszcze mogło trafić do środowiska.
– Skutki pożarów będziemy odczuwać przez długie lata – mówi "Wyborczej" prof. Adam Grochowalski z Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.
– W wyniku spalania odpadów powstały związki bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Będzie więcej przypadków zachorowań na białaczkę i choroby związane z hormonami, np. tarczycę - wymienia ekspert.
Jak informuje TVN24, toksyczny dym z ogromnego pożaru w Zgierzu przeleciał nad głowami mieszkańców 19 gmin.
Inspektorzy z wojewódzkiego sanepidu sprawdzą, czy będzie to miało wpływ na okoliczne plantacje truskawek, ponieważ owoce mogą być szkodliwe po spożyciu.
- Zostaną przebadane pod kątem zawartości na ołów, kadm, rtęć, arsen i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - tłumaczy Zbigniew Solarz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dla TVN24.pl.
Gdy w owocach będzie za dużo metali ciężkich, to mogą wystąpić objawi zatrucia: mdłości, wymioty, bóle głowy, złe samopoczucie.
Dane Ministerstwa Środowiska pokazują, że w 2018 r. odnotowano już 63 pożary wysypisk i składowisk śmieci i odpadów. O serii pożarów pisaliśmy tutaj.
*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl