Praca bez doświadczenia - tu Cię zatrudnią!
Bez doświadczenia znajdziesz pracę. Często jednak poniżej kwalifikacji. Zatrudnią Cię w sklepie, na budowie, w telemarketingu.
Nie ważne czy skończyłeś studia, czy twoja ścieżka zawodowa potoczyła się inaczej. Szukasz pracy i nie możesz jej znaleźć, bo nie masz doświadczenia? Nic dziwnego. Aż 68 proc. pracodawców zwraca uwagę na doświadczenie zawodowe przyszłych kandydatów – wynika z analizy ogłoszeń w portalu Monsterpolska.pl. A nawet jeśli nie jest ono wymagane, to zazwyczaj jest mile widziane. Jego brak zmniejsza szanse na znalezienie pracy.
Coraz więcej osób w Polsce zdobywa wyższe wykształcenie. Rynek nie jest w stanie zapewnić im pracy. W 2010 roku 479 tys. osób otrzymało dyplom magistra – wynika z danych GUS. Z końcem września liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób z wyższym wykształceniem wynosiła 213 tys. Dlatego coraz częściej jesteśmy zmuszeni podejmować jakąkolwiek pracę, która pozwoli nam przetrwać finansowo. W takiej sytuacji nie ma znaczenia czy skończyliśmy studia, liceum, czy szkołę zawodową. Brak doświadczenia wkłada wszystkich kandydatów do jednego worka. Jeśli szukasz pracy od zaraz, w tych branżach zatrudnią Cię bez żadnych kwalifikacji.
Sprzedawców nigdy za wielu
Sprzedawca, kasjer, akwizytor, telemarketingowiec? W tych zawodach nie musisz posiadać doświadczenia, ani żadnych szczególnych umiejętności. Dla pracodawcy będzie liczyła się komunikatywność. Jeśli lubisz pracę z ludźmi, nie masz trudności w nawiązywaniu kontaktu, masz wszelkie predyspozycje ku temu, żeby zostać pracownikiem sprzedaży. Ta branża bezustannie poszukuje pracowników. Ale nie tylko sklepy zatrudniają sprzedawców. Możesz sprawdzić oferty w bankach, salonach telefonii komórkowej. Tam często poszukują doradców klienta, a jedynym wymaganiem jest łatwość w nawiązywaniu kontaktów i energiczność. Branża finansowa stale poszukuje sprzedawców ubezpieczeń i innych produktów. Rzadko, kiedy oferują stałe zatrudnienie, ale za to nieraz można dostać bezpłatne szkolenia, które można później wykorzystać jako nową umiejętność w CV.
Ciężką pracą …
Do pracy fizycznej potrzeba trochę siły, również tej charakteru. Jeśli ją mamy możemy rozejrzeć się wśród ogłoszeń w branży budowlanej, w magazynach. Firmy zatrudniają pracowników w różnym charakterze na budowach, przy wykończeniach wnętrz, często nie wymagając doświadczenia w branży. Można się sprawdzić i zdobyć jednocześnie nowe umiejętności. W hurtowniach i magazynach poszukuje się ludzi do pakowania paczek układania i sortowania towaru. Często jedyne wymagania to odpowiedzialność i zaangażowanie oraz umiejętność pracy w zespole.
Praca od kuchni
Gastronomia to niezawodna branża, która z otwartymi rękami przyjmuje nowych pracowników. Kelner, pomoc kuchenna, zmywacz – nie potrzebujemy doświadczenia, żeby wykonywać te czynności. Tu przyda się pracowitość, kultura osobista i dobra organizacja pracy.
W biurze
Pracownik biura czy administracji nie zawsze musi mieć doświadczenia. Czasem wymaga się tylko dokładności, dobrej organizacji pracy i znajomości komputera, zazwyczaj pakietu MS Office. Nie znasz jeszcze Offica? Koniecznie zapisz się na kurs. Niektóre urzędy pracy sfinansują Ci go.
Pokieruj swoją pracą
Masz zawód, wyższe wykształcenia, ale wciąż jeszcze nie masz, bo nadal przeszkadza Ci w tym brak doświadczenia? Masz za to prawo jazdy, a to już spory atut na dzisiejszym rynku pracy. Firmy chętnie zatrudniają kierowców, nie wymagając żadnego doświadczenia. Możesz zostać dostawcą pizzy, jedzenia, szoferem, a nawet przedstawicielem handlowym, bo i tu często obok prawa jazdy wymogiem jest jedynie komunikatywność i nastawienie na efekty.
CV – twoja wizytówka
Nie mając doświadczenia w szczególności powinniśmy zatroszczyć się o CV i przystosować je do stanowiska, na które aplikujemy. Warto postawić na umiejętności i cechy osobowości, które określą nasze predyspozycje do konkretnej pracy. Pamiętajmy jednak, żeby znalazły one potwierdzenie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie piszmy, że jesteśmy komunikatywni, jeśli jesteśmy nieśmiali i małomówni. To nam może jedynie przeszkodzić w owocnym poszukiwaniu zajęcia.
Edyta Krzyżanowska, doradca personalny z firmy Partner Biznesowy HR, mówi, gdzie najczęściej przyjmą nas bez doświadczenia zawodowego i radzi jak najłatwiej znaleźć taką pracę:
- Bez doświadczenia zawodowego pracę możemy znaleźć przede wszystkim na stanowiskach związanych ze sprzedażą i obsługą klienta. Takich ofert na rynku jest najwięcej dlatego, że te stanowiska najczęściej rotują i każdy punkt usługowy potrzebuje pracowników. Wcześniejsze doświadczenie w roli sprzedawcy, doradcy klienta nie jest niezbędne, gdyż w miarę szybko można nową osobę przeszkolić. Na przykład dla stanowisk związanych z telefoniczną obsługa klienta jak telemarketer przygotowane są scenariusze rozmów telefonicznych. Trzeba się ich trzymać i wdrożenie do takiej pracy to kwestia kilku dni. A dla zatrudniających w tych zawodach liczą się przede wszystkim nasze predyspozycje do pracy z ludźmi, czyli umiejętność słuchania i rozmawiania, cierpliwość, chęć i umiejętność doradzenia.
Warto pamiętać, ze pracę bez doświadczenia najłatwiej i najszybciej można znaleźć przez własne poszukiwania „na mieście” – bezpośrednio w sklepach, centrach handlowych lub agencjach rekrutacyjnych mających oferty pracy tymczasowej. Przeglądając różne ogłoszenia o pracę, zauważymy, że w większości z nich, w wymaganiach, umieszczone jest doświadczenie, natomiast nie zawsze jest to warunek konieczny do bycia zaproszonym na spotkanie rekrutacyjne. Warto więc nie zniechęcać się tym wymogiem i aplikować, chyba, że zaznaczone jest, iż doświadczenie jest warunkiem niezbędnym na danym stanowisku.
MD