Praca coraz częściej bez płacy. Firmy lekceważą zatrudnionych
Dwukrotnie wzrosła liczba pracowników, którzy nie dostają na czas zarobionych pieniędzy
Dwukrotnie wzrosła liczba pracowników, którzy nie dostają na czas zarobionych pieniędzy. W terminie nie płaci 5,2 tys. firm - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna"
W pierwszym kwartale tego roku z prośbą o pomoc w odzyskaniu należnych wynagrodzeń do Państwowej Inspekcji Pracy zgłosiło się 38 tysięcy osób. Firmy zalegały im łącznie 42 mln zł. Jak tłumaczy rozmówczyni "Dziennika Gazety Prawnej" Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik głównego inspektowa pracy, inspektor zwykle wydaje nakaz zapłaty, może też ukarać pracodawcę grzywną.
W czołówce pod względem zaległości jest branża budowlana. Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa na łamach "Dziennika " ostrzega, że w związku z kryzysem w budownictwie pracę straci ok.150 tys. osób, część a nich nie otrzyma wynagrodzenia z powodu upadłości pracodawców.
Ekspertka NSZZ "Solidarność" Anna Reda sugeruje, że powinny powstać rozwiązania powodujące, że firmom nie będzie się opłacało opóźnianie wypłat. W zeszłym roku w czasie rozmów pracodawców, związków zawodowych i PIP pojawiła się propozycja, by firmy zalegające z wypłatami były wykluczane z przetargów publicznych. Przewodniczący zespołu prawa pracy komisji trójstronnej Maciej Sekunda nie popiera takiego rozwiązania. - Pracodawcy często nie mają pieniędzy. Należy ułatwić firmom dostęp do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - tłumaczy na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".
MA