Praca na odległość

Chcesz opiekować się dzieckiem i zarabiać pieniądze? Zgłoś się do projektu pozarządowej organizacji.

Praca na odległość
Źródło zdjęć: © SP/GW | Sławomir Mazurek

28.07.2006 | aktual.: 28.07.2006 09:11

Dadzą laptop i pomogą przekonać szefa, że zamiast w biurze możesz pracować w domu. Są tylko dwa warunki: musisz być na urlopie wychowawczym i chcieć pracować.

Powinieneś też wykonywać zawód, z którym poradzisz sobie, mając do dyspozycji komputer z internetem, telefon i faks. Czyli jesteś architektem, księgową albo urzędnikiem. Autor projektu, czyli Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Centrum Dolnośląskie, właśnie ogłosiła nabór wśród rodziców i ich pracodawców.

– Takie rozwiązanie leży w interesie obu stron – przekonuje Maciej Skwara z fundacji. – Pracownik zarabia, a pracodawca nie musi szukać kogoś innego w zastępstwie. Do tej pory do projektu zgłosiło się 15 osób.

Jedyny wśród nich tata, Sławomir Mazurek, przed pójściem na urlop, był pedagogiem w poprawczaku w Świdnicy. Od lipca pracuje w domu jako ekspert dla firm doradczych. I opiekuje się 9-miesięczną córką Mileną i 5-letnim synem Miłoszem. Dzięki temu jego żona mogła wrócić do zajęć w firmie szkoleniowej. – Był czas, że dużo pracowałem poza domem, więc chciałem pobyć z dziećmi – mówi pan Sławek. – Ale nie wyobrażałem sobie, że mógłbym nie zarabiać na utrzymanie rodziny. Znalazłem firmę, która jest przekonana do telepracy. Ale powinno ich być więcej. Dlatego zgłosiłem się do projektu. Jak wypali, pracodawcy będą mieli większe zaufanie do elastycznej formy zatrudnienia. Mazurek twierdzi, że dzieci nie przeszkadzają w pracy. Wręcz przeciwnie – motywują, uczą kreatywności i zarządzania czasem.

Po urodzeniu dziecka kobiecie przysługuje 3-miesięczny płatny urlop macierzyński. Potem ona albo mąż może pójść na bezpłatny urlop wychowawczy. Można na nim być nawet przez 3 lata. Pracodawcom powinno opłacać się wówczas zatrudniać podwładnych poza biurem. Projekt Rodzic-Pracownik startuje od października, zakończy się w marcu 2008 roku.

Pieniądze (ponad 4 miliony zł) dała Unia Europejska. Konkretnie – Europejski Fundusz Społeczny w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal. Ćwierć tej kwoty pochodzi z budżetu państwa. Twórcy projektu zapowiadają, że jeśli się powiedzie, zapis o takiej elastycznej formie zatrudnienia dla młodych rodziców znajdzie się w prawie pracy.

Jeszcze 15 miejsc

Rekrutacja trwa do końca września. Jeśli spełniasz warunki, zgłoś się do Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Centrum Dolnośląskie, Wrocław, ul. Mennicza 1, equal@frdl-cd.org.pl, tel. (071) 341-85-38.

Anna Gabińska

domrodzicedziecko
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)