Praca nie tylko na wakacje

Z roku na rok w norweskiej branży hotelarskiej przybywa pracowników z Polski. Dla wielu z nich przygoda z Norwegią zaczyna się od podjęcia wakacyjnego zajęcia. Niektórzy otrzymują potem propozycję stałego zatrudnienia

Praca nie tylko na wakacje
Źródło zdjęć: © © Monkey Business - Fotolia.com

.

Dotyczy to w większości absolwentów polskich szkół hotelarskich, które współpracę z norweskimi hotelami rozpoczęły już wiele lat temu. Zaowocowała ona zwiększoną liczbą wyjazdów na praktyki do krainy fiordów. Dzięki temu Norwedzy bardzo szybko przekonali się do pracowników z Polski. W niedługim czasie staliśmy się obok Szwedów najchętniej zatrudnianą grupą obcokrajowców w tamtejszych hotelach. Naszych rodaków ceni się tam wysoko za prezencje i dobre przygotowanie do wykonywania zawodu.

Największe szanse na zatrudnienie w norweskich hotelach mają osoby z kierunkowym wykształceniem, doświadczeniem w zawodzie i dobrą znajomością języka angielskiego. Odnosi się to w szczególności do kucharzy, kelnerów i recepcjonistów. Nie brakuje też ofert dla pracowników niewykwalifikowanych. Poszukiwane są pokojówki, osoby do sprzątania, pomocnicy kuchenni i obsługa hotelowa. Takie oferty można spotkać w polskich agencjach. Dotyczą one najczęściej pracy w hotelach trzy, cztero i pięciogwiazdkowych. W większości przypadków jest to zajęcie sezonowe trwające około sześciu miesięcy.

Scandic, Thon Hotels i inni

Najwięcej ofert pracy w norweskiej branży hotelarskiej znajdziesz w dużych, popularnych sieciach hoteli, takich jak Scandic (www.scandichotels.no) czy Thon Hotels (www.thonhotels.no), które poszukują zagranicznych pracowników władających językiem angielskim. Na oferty z tych hoteli można czasem trafić w ogłoszeniach EURES. Pracowników spośród imigrantów zatrudniają też takie sieci jak: Choice (www.nordicchoicehotels.no) i Rica Hotels (www.rica-hotels.com).

Większość renomowanych hoteli w Norwegii prowadzi rekrutacje za pośrednictwem własnych stron internetowych lub zleca to zadanie agencjom zatrudnienia. Niemal wszystkie znaczące sieci posiadają witryny w języku angielskim. Informacje na temat wolnych wakatów i sposobu rekrutacji pracowników znajdziesz w zakładkach Caarer, Job, Jobb, Jobbhososs i Karriere. Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie zadeklaruj jak najszybszą gotowość do podjęcia pracy.

Im wyższy standard hotelu, tym surowsze kryteria przyjmowania pracowników, ale też odpowiednio wyższe zarobki. Stawki doświadczonych pracowników sięgają 150 koron na godzinę. Osoby bez doświadczenia i z komunikatywną znajomością angielskiego mogą szukać zajęcia w hotelach o niższym standardzie.

Poszukiwane pokojówki

Sporym zainteresowaniem wśród norweskich hoteli cieszą się polskie pokojówki. Do ich obowiązków należy sprzątanie i odkurzanie pokoi, mycie łazienek oraz wymiana pościeli i ręczników. Do pracy na stanowisku pokojówki wystarczą podstawy języka angielskiego. Mężczyźni szukający zajęcia przy sprzątaniu znajdą zatrudnienie w charakterze housemana, osoby odpowiedzialnej za uzupełnianie stanów magazynowych w hotelu, dowożenie czystej i odbieranie brudnej pościeli itp. Panowie wchodzą też w skład personelu sprzątającego, dbającego o ogólny porządek w hotelu.

Oferowane stawki zależą od doświadczenia i powierzonych obowiązków. W przypadku personelu pomocniczego wahają się w granicach 105-130 koron na godzinę (w przeliczeniu ok. 52- 64 zł). Na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy wykwalifikowani, a więc kelnerzy, kucharze i recepcjoniści. W ich przypadku konieczna jest dobra lub bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie na podobnym stanowisku. Nie obejdzie się też bez referencji. Zainteresowani pracą na stanowisku kucharza muszą udokumentować co najmniej 3-letni staż pracy. Zatrudnionym pracownikom agencje oferują darmowy kurs języka norweskiego, który należy kontynuować po przyjeździe do Norwegii. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma też standard i renoma hotelu.

Zakwaterowanie w hotelu

W większości przypadków pracownikom zatrudnionym w hotelach pracodawcy zapewniają zakwaterowanie. Nawet, gdy będziesz musiał za nie zapłacić, nie będzie to koszt tak duży jak w przypadku wynajmowania pokoju na własną rękę. Przy okazji będziesz miał bardzo blisko do pracy. Hotele oferują często specjalne kwatery dla zatrudnionych. Są one z reguły dzielone z innymi pracownikami. Mieszkanie w takim miejscu, ze względu na niskie koszty, pozwala odłożyć znacznie więcej pieniędzy.

W Polsce działa wiele agencji zatrudnienia specjalizujących się w rekrutacji pracowników branży hotelarskiej. Ich oferty skierowane są często do studentów szukających wakacyjnego zajęcia lub możliwości odbycia praktyk za granicą. Korzystając z takiej propozycji musisz się jednak liczyć z mniejszymi zarobkami. Z drugiej strony warto nabyć trochę doświadczenia, które zaowocuje nowymi kontaktami i lepiej płatną pracą w przyszłości.

Niestety niewielkie szanse na zatrudnienie w tej branży mają osoby nieznające żadnego języka obcego. Nawet na stanowisku sprzątacza jest on niezbędny do sprawnej komunikacji z pozostałym personelem.

Maciej Sibilak

Największe sieci hotelowe w Norwegii

Strony internetowe wybranych sieci hoteli w krainie fiordów:

Choice

www.nordicchoicehotels.no
https://www.nordicchoicehotels.no/karrieremuligheter/ledige-stillinger/jobbe-hos-oss/

Rica Hotels

www.rica-hotels.com
https://www.rica.no/om-rica-hotels/jobbhososs/

Thon Hotels

www.thonhotels.no
http://www.thonhotels.no/om-thon-hotels/jobb/

Scandic

http://www.scandichotels.com/
http://www.scandichotels.com/settings/Side-foot/About-us-Container/Work-with-us/

First Hotels

www.firsthotels.no
http://www.firsthotels.no/Om-First-Hotels/Karriere/

Best Western

www.bestwestern.no
www.bestwestern.com/about-us/careers/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (136)