Praca przez 6 dni w tygodniu? Szykują zmiany w Kodeksie pracy

Na wniosek pracownika lub w razie braku możliwości udzielenia mu dnia wolnego
w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia - tak w skrócie brzmi projekt ustawy, nad którym trwają prace w Sejmie. W myśl nowych rozwiązań za pracę, w np. w soboty, dostaniemy dodatkowe pieniądze.

Praca przez 6 dni w tygodniu? Szykują zmiany w Kodeksie pracy
Źródło zdjęć: © Fotolia

08.09.2014 | aktual.: 09.09.2014 00:53

Autorzy ustawy przekonują, że na nowych przepisach zyska pracownik. Wyliczyli, że jeśli pensja pracownika wynosi wysokość przeciętnego wynagrodzenia (w sektorze przedsiębiorstw w 2014 r. 4000 zł brutto lub stawka godzinowa - 23,81 zł), a nominalny czas pracy - 168 godzin miesięcznie, to dodatek wyniesie 114,29 zł za jeden dodatkowy dzień pracy.

Obecnie nie ma możliwości, żeby pracownik, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy, wynikającą z pięciodniowego tygodnia pracy, otrzymał jakąkolwiek rekompensatę finansową. Przysługuje mu dodatkowe wolne.

Pomysłodawcy projektu podkreślają, że nowe przepisy przyniosą pozytywne zmiany dla budżetu oraz rynku pracy. Zapowiadają wyższe wpływy z tytułów składek na ubezpieczenia społeczne oraz wyższe wpływy podatkowe. Twierdzą, że zmiana umożliwi pracownikom uzyskiwanie rekompensaty za pracę w dzień wolny od pracy, a pracodawcom stworzy możliwość właściwego organizowania czasu pracy.

Pomysł skrytykował na antenie Polskiego Radia, Paweł Śmigielski, radca ds. prawnych w OPZZ. - Ten, procedowany obecnie w Sejmie projekt oceniamy krytycznie, gdyż może doprowadzić do wprowadzenia w praktyce 6-dniowego tygodnia pracy. Ponadto, jeśli ustawodawca go przyjmie, spowoduje perturbacje dla zdrowia pracowników, ich życia rodzinnego i osobistego - powiedział. - Proszę zauważyć, że w projekcie poselskim jest jeden niedookreślony zwrot, który może być wykorzystywany szeroko przez pracodawców. Mówi on, że "w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatek", czyli, nie dzień wolny, ale dodatek. Pracodawcy bardzo często będą mogli udowadniać właśnie ten brak możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy - dodał przedstawiciel OPZZ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1760)