Trwa ładowanie...

Pracodawcy: decyzja TK ws. odbioru dnia wolnego oznacza straty finansowe

Wtorkowa decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odbioru dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny oznacza straty nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla budżetu państwa - ocenili przedstawiciele pracodawców.

Pracodawcy: decyzja TK ws. odbioru dnia wolnego oznacza straty finansoweŹródło: Jupiterimages
d3xwyqb
d3xwyqb

Przepis pozbawiający dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny. TK nie określił żadnego okresu przejściowego; ponieważ wyrok jest ostateczny, więc przepis straci moc z chwilą opublikowania wyroku w Dzienniku ustaw - wynika z sentencji wtorkowego wyroku, wygłoszonej przez sędziego Stanisława Biernata.

Ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska oceniła, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego spowoduje straty nie tylko po stronie przedsiębiorców, ale też po stronie budżetu państwa.

- Każdy dzień wolny od pracy w przypadku firm zatrudniających więcej niż dziewięciu pracowników obniża przychody (ich wszystkich - PAP) o 5,75 mld zł. Dla państwa to koszt 0,3 proc. PKB, czyli 4,7 mld zł oraz uszczuplenie wpływów z tytułu VAT w przypadku branży handlu detalicznego o ok. 240 mln zł - wyliczyła.

Ponadto - zdaniem ekspertki - to nie najlepszy moment na zmiany przepisów. - Takie zmiany zasad w czasach spowolnienia i nieustannej walki o przetrwanie dla wielu przedsiębiorców są zupełnie nieuzasadnione - podkreśliła Zakrzewska.

d3xwyqb

Negatywne skutki decyzji TK widzi też główny ekonomista Business Centre Club Stanisław Gomułka. - Już teraz mamy bardzo dużo dni wolnych od pracy. Dodanie jeszcze jednego jest obciążeniem dla nas wszystkich, bo oznacza, że będziemy mieli mniej do rozdysponowania: im mniej pracujemy, tym mniej wytwarzamy i tym mniej mamy - powiedział.

Wniosek do TK w sprawie odbioru dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny złożyła NSZZ "Solidarność". Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. dnia wolnego w święto Trzech Króli.

"S" twierdziła, że obowiązujące przepisy są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i zakazem dyskryminacji oraz prawem do dnia wolnego od pracy w święta ustawowe.

d3xwyqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xwyqb