Trwa ładowanie...

Pracownicy, o których biją się firmy. Na jakie zarobki mogą liczyć?

W drugim kwartale tego roku na Pracuj.pl było ponad 13 tys. ofert pracy na stanowiska związane z IT. Ponad połowa ofert pracy dedykowana jest programistom. W porównaniu do liczby ofert pracy w drugim kwartale 2013 roku dynamicznie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od bezpieczeństwa, wzrost o 47 proc., oraz administrowania bazami danych, wzrost o 23 proc.

Pracownicy, o których biją się firmy. Na jakie zarobki mogą liczyć?Źródło: fotolia.pl
d2yqfdm
d2yqfdm

W drugim kwartale tego roku na Pracuj.pl było ponad 13 tys. ofert pracy na stanowiska związane z IT. Ponad połowa dedykowana jest programistom. W porównaniu do liczby ogłoszeń w drugim kwartale 2013 roku dynamicznie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od bezpieczeństwa, wzrost o 47 proc., oraz administrowania bazami danych, wzrost o 23 proc.

Jak wynika z analizy serwisu Zarobki.pracuj.pl, najbardziej w cenie jest znajomość programów .NET, JAVA, C++. Starsi programiści tych języków zarabiają przeciętnie (mediana) prawie 7 000 zł netto miesięcznie. Dwie kolejne najbardziej poszukiwane kategorie to specjaliści od administrowania systemami i testowania.

- Zainteresowanie programistami, testerami i administratorami wynika z faktu, iż stanowiska te stanowią trzon każdego zespołu rozwijającego i utrzymującego aplikacje. Do tego dochodzi fakt, że Polska stała się zagłębiem programistycznym dla korporacji międzynarodowych. Nie bez znaczenia jest też silny rozwój krajowych podmiotów, które muszą się szybko dostosować do trendów w aplikacjach i serwowaniu usług klientom poprzez Internet – komentuje Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska.

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od bezpieczeństwa i analizy danych

Największy wzrost liczby ofert na Pracuj.pl odnotowano zaś dla pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo/audyt (wzrost o 47 proc.).

- To kolejny kierunek rozwoju technologii IT, zmierzający do maksymalnego zabezpieczenia danych. Szczególnie w dobie urządzeń mobilnych, czy zdalnego dostępu do danych i usług – komentuje Agnieszka Bahrynowska, Recruitment Team Leader w IBM Polska. - W zależności o jakim obszarze zabezpieczeń mówimy, poszukiwane są osoby z doświadczeniem w: przeprowadzaniu testów penetracyjnych, ewaluacji VA (vulnerability assesments), mile widziane są certyfikaty CPT, CISSP, czy CISM czy doświadczenie w poszczególnych obszarach security: od nadawania uprawnień (Identity and access management) po zarządzenie ryzykiem i działaniami profilaktycznymi.

d2yqfdm

Kolejne szybko rozwijające się specjalizacje to administrowanie bazami danych (wzrost liczby ofert o 23 proc.).

- Analiza, przechowywanie i zarządzanie danymi to jeden z kluczowych kierunków rozwoju branży IT, również strategii IBM (CAMSS- Cloud Analytics Mobile Social And Security) według naszych danych każdego dnia generowanych jest ok ok. 2,5 miliarda gigabajtów danych. Zarządzanie takimi danymi wymaga zasobów podobnie jak praca nad narzędziami zapewniającymi szybki i bezpieczny dostęp do takich danych. Big Data, Data Mining, Data Analitics to kierunki, które będą prężnie rozwijać się w najbliższych miesiącach i kwartałach – prognozuje Agnieszka Bahrynowska, Recruitment Team Leader w IBM Polska.

Wzrasta też zapotrzebowanie na testerów, w drugim kwartale 2014 roku było o 21 proc. więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie w 2013 roku.

- Firmy coraz lepiej rozumieją jak dużo zależy od niezawodności i wydajności systemów. Zmieniło się też postrzeganie testera. Już od dawna nie jest to ręczne klikanie po aplikacji ale korzystanie z wielu zaawansowanych narzędzi przykładowo do zarządzania procesem testów i jego automatyzacji wymagających szerokiej wiedzy z zakresu architektury systemów, programowania, bezpieczeństwa – komentuje Maciej Chwiłoc, dyrektor rozwoju produktu w Grupie Pracuj.

d2yqfdm

O 10 proc. spadła zaś liczba ofert dla osób odpowiedzialnych za wsparcie techniczne. Eksperci twierdzą zgodnie, że wynika to przede wszystkim z rozwoju aplikacji, które usprawniają obsługę zgłoszeń.

- Aplikacje od strony użytkowników końcowych są proste w użyciu i intuicyjne, doszło też do automatyzacji wsparcia realizowanego przez aplikacje, a nie ludzi - potwierdza Dariusz Świąder – prezes zarządu Linux Polska.

Najbardziej w cenie: mix umiejętności IT i zarządzania

Jak wynika z danych serwisu Zarobki.pracuj.pl specjaliści ds. IT są jednymi z najlepiej zarabiających. Do najlepiej opłacanych (a jednocześnie wymagających największych kompetencji) zawodów związanych z branżą technologii informacyjnych należy Architekt IT, może on liczyć na wynagrodzenie rzędu 8 500 zł netto (mediana). Bardzo dobrze wynagradzani są również specjaliści łączący wiedzę z IT z umiejętnością zarządzania zespołem, osoby zarządzające złożonymi projektami IT przeciętnie zarabiają około 7500 zł netto.

Specjaliści od IT mogą przebierać w ofertach pracy zarówno z małych jak i dużych firm, 49 proc. ofert pochodziło z mikro i małych firm zatrudniających do 50 osób. Najwięcej ofert pracy pochodzi z firm zajmujących się telekomunikacją i zaawansowanymi technologiami, IT oraz z sektora bankowość, finanse, ubezpieczenia.

d2yqfdm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yqfdm