Pracownicy oskarżają IKEA w Internecie
W ramach akcji internetowej CzyIKEAjestOK.pl pracownicy ochrony IKEA przekonują, że szwedzki koncern tylko pozoruje społeczną odpowiedzialność. Jednocześnie apelują do IKEA o większe zainteresowanie warunkami pracy pracowników ochrony sklepów.
Akcja CzyIKEAjestOK.pl (www.czyikeajestok.pl) prowadzona w Internecie jest próbą skłonienia firmy IKEA do spełnienia obietnic i zainteresowania warunkami pracy w firmach, z którymi kooperuje. Według organizatorów, formalnie zatrudnionych w firmie Solid, szwedzki koncern tylko pozoruje społeczną odpowiedzialność. Chwali się wysokimi standardami przedstawiając m.in. kodeks postępowania IWAY. Podkreśla swoje zaangażowanie w to by warunki pracy u ich kontrahentów spełniały wszystkie normy. Nie interesuje się jednak warunkami ich pracy – niskimi płacami, brakiem funduszu socjalnego itd.
- IKEA stosuje coraz gorsze praktyki. Odcina się od problemu unikając odpowiedzi na nasze prośby, a z drugiej – angażuje w walkę z niezadowolonymi - opowiada Paula Brzezińska, jedna z organizatorek akcji.
- Niedawno, we współpracy z Solidem IKEA wzywała do siebie pracowników ochrony podtykając im do podpisania deklaracje, że są zadowoleni z warunków pracy. Potem rzeczniczka IKEA przedstawiała te dokumenty jako dowód zadowolenia pracowników.
Głównym celem akcji jest zachęcenie kierownictwa IKEA do rozmów o warunkach pracy ochroniarzy pracujących na terenie sklepów. Poza stroną internetową, organizatorzy są obecni m.in. na serwisie mikroblogowym Twitter, stworzyli też stronę akcji na portalu Facebook. W staraniach o zainteresowanie koncernu problemami pracowników pomaga NSZZ "Solidarność".
Organizatorzy CzyIKEAJestOK.pl zwracają uwagę na dysonans między oficjalnymi komunikatami, a realnym zachowaniem szwedzkiego koncernu. W Internecie zadają pytania np. o zobowiązania związane z faktem, że IKEA jest partnerem strategicznym Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
IKEA promuje odpowiedzialność biznesu i bardzo dużo o niej mówi – komentuje Krzysztof Zgoda z „Solidarności”.
– Jak wygląda to w praktyce, można zobaczyć na YouTube, gdzie opublikowaliśmy nagranie, w którym pracownicy IKEA wyrzucają z biura pracowników chcących złożyć prośbę w swojej sprawie.
Akcja CzyIKEAJestOK.pl (www.czyikeajestok.pl) ruszyła w październiku b.r. Przez pierwsze dni akcji oddano już prawie 600 głosów w sprawie warunków pracy na terenie IKEA przyciągając kilka tysięcy internautów. Wpisy organizatorów na Twitterze i Facebooku śledzi już ponad 100 sympatyków akcji.