Trwa ładowanie...
d11xgo2

Premier Litwy i zarząd Orlenu Lietuva rozmawiali o słabych wynikach rafinerii w Możejkach

14.04. Warszawa (PAP) - Premier Litwy Algirdas Butkevičius i zarząd Orlenu Lietuva spotkali się, by rozmawiać o pogarszających się wynikach litewskiej rafinerii - poinformował PKN...

d11xgo2
d11xgo2

14.04. Warszawa (PAP) - Premier Litwy Algirdas Butkevičius i zarząd Orlenu Lietuva spotkali się, by rozmawiać o pogarszających się wynikach litewskiej rafinerii - poinformował PKN OrlenPKN Orlen (Zobacz notowania spółki ») w komunikacie. OrlenOrlen wskazuje, że konieczna jest współpraca z władzami Litwy, by zapewnić stabilność funkcjonowania rafinerii.

Podczas spotkania prezes Orlen Lietuva, Ireneusz Fąfara, przedstawił litewskiemu premierowi propozycje konkretnych rozwiązań, których pilne wdrożenie mogłoby wpłynąć na poprawę kondycji finansowej firmy.

"Szczególną uwagę poświęcono omówieniu działań, które zdaniem zarządu Orlen Lietuva powinny zostać niezwłocznie podjęte przez władze litewskie, aby zapewnić stabilność funkcjonowania rafinerii w najbliższej przyszłości, w szczególności problemowi kosztów logistycznych" - napisano w raporcie.

OrlenOrlen poinformował, że w ostatnich latach podjął szereg działań optymalizacyjnych, obejmujących poprawę efektywności produkcyjnej i sprzedaży, a także optymalizację kosztów i zatrudnienia.

d11xgo2

"Obecnie jednak potencjał wewnętrznych rozwiązań optymalizacyjnych jest już na wyczerpaniu. Dlatego z punktu widzenia OrlenuOrlenu konieczne jest pilne podjęcie zarówno przez litewskie władze, jak i przez inne państwowe podmioty kooperujące z Orlen Lietuva takich decyzji, które umożliwią utrzymanie działalności rafinerii w Możejkach" - napisano w raporcie.

W 2013 roku Orlen Lietuva miał 94,3 mln USD straty netto. Ostatnio, ze względu na pogorszenie sytuacji makroekonomicznej, przerób w rafinerii ograniczony został do minimum, czyli do 60 proc. mocy produkcyjnych.

"(...) prowadzone są analizy, w których pod uwagę brane są różne, także dalej idące scenariusze" - napisano w raporcie.

Na zakup rafinerii w Możejkach i przeprowadzone od 2006 roku inwestycje PKN OrlenPKN Orlen wydał blisko 4 mld USD. (PAP)

morb/ ana/

d11xgo2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11xgo2