Prezes KW: cztery kopalnie do SRK - do końca kwietnia

Wszystkie cztery kopalnie Kompanii Węglowej przewidziane do przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń powinny tam trafić do końca kwietnia - przekazał PAP prezes KW Krzysztof Sędzikowski. Dwie pierwsze z nich powinny znaleźć się w SRK jeszcze w marcu.

09.03.2015 20:15

"Trwają bardzo intensywne prace - to wymaga jeszcze pewnych formalnych kwestii, jak rozporządzenia, UOKiK, wyceny majątkowe. To wszystko jeszcze trwa, ale w szybkim tempie. Te kopalnie, które mają iść do SRK, myślę, że znajdą się tam z końcem marca. Te z podziałów ruchów - do końca kwietnia" - powiedział PAP w poniedziałek Sędzikowski.

Chodzi o część restrukturyzacji Kompanii związaną z odcięciem od spółki aktywów przynoszących największe straty. W pierwotnym planie dla KW rząd założył m.in. sprzedaż zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej (tzw. Nowej Kompanii Węglowej)
9 z 14 kopalń KW. Z pozostałych jedną miał kupić Węglokoks (Piekary). Kolejne cztery (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój) miały być przekazane do SRK "w celu stopniowego wygaszania działalności (z możliwością innych działań restrukturyzacyjnych)".

Zgodnie z wypracowanym po związkowych protestach styczniowym porozumieniem rządu ze związkami do Nowej KW ma trafić 11 kopalń, a do SRK 4: Piekary, Brzeszcze, a także - po wcześniejszym podziale zakładów - Makoszowy i Centrum. Perspektywą działań SRK wobec nich ma być nie "wygaszanie", a restrukturyzacja części tych zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskanie dla nich inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych.

Według późniejszych informacji, o ile w przypadku np. Makoszów przewidziana jest ewentualna sprzedaż przez SRK po zrestrukturyzowaniu tego wydzielonego zakładu inwestorowi, tzw. ruch Centrum obecnej kopalni Bobrek-Centrum planowany jest do likwidacji. Jeden z załączników do porozumienia przewiduje też, że jeśli kopalnia Brzeszcze nie zostanie do września br. sprzedana przez SRK inwestorowi (zainteresowanie nią wyraża Tauron)
, zostanie ona przeniesiona do Nowej Kompanii Węglowej.

Zamiast pierwotnie zakładanych Piekar Węglokoks-Kraj kupi bezpośrednio od KW wydzieloną z obecnego zakładu Bobrek-Centrum kopalnię Bobrek. Do tego samego podmiotu - w dalszej kolejności, po zrestrukturyzowaniu w SRK - miałyby trafić także Piekary.

Dzięki wydzieleniu nierentownych kopalń, a także dostosowaniu się do potrzeb rynku i optymalizacji kosztów wydobycia Nowa Kompania Węglowa w 2017 r. ma mieć 2 mld zysku EBITDA i sprzedawać rocznie 28 mln ton węgla. Zakłada to przedstawiony 2 marca w resorcie skarbu biznesplan spółki celowej SPV (Nowa KW to nazwa robocza).

Na początku lutego w życie weszła nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która m.in. stwarza możliwość przekazywania poszczególnych kopalń do SRK i - jak mówił w ub. tygodniu pełnomocnik rządu ds. górnictwa, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk - de facto dopuszcza udzielenie dozwolonej pomocy publicznej na wygaszanie kopalń. W ub. tygodniu Polska złożyła w Komisji Europejskiej dokumenty w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń KW.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)