Produkcja przemysłowa w dół

Produkcja przemysłowa rok do roku spadła w listopadzie o 0,8 proc. - podał GUS. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,35 proc.

Produkcja przemysłowa w dół
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

W porównaniu z poprzednim miesiącem produkcja spadła o 4,8 proc. Wyrównana sezonowo spadła w listopadzie rok do roku o 1,9 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 0,9 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w listopadzie w ujęciu dwunastomiesięcznym wzrośnie o 0,6 proc., natomiast w porównaniu z październikiem będzie niższa o 3,4 proc.

- Moim zdaniem w tych danych nie ma nic wyjątkowo zaskakującego - mówi Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. - Produkcja generalnie jest w stagnacji. Budownictwo jest w recesji i to nam daje spowolnienie gospodarcze. Cztery lata temu przemysł był w recesji, a budownictwo w stagnacji. Teraz zamieniły się rolami - zauważa.

Jego zdaniem pierwsza polowa przyszłego roku to moment kiedy przemysł zacznie piąć się lekko w górę. Widać przyspieszenie w USA i Chinach i to się w końcu przełoży na Polskę i Europę. - Jeżeli nic się nie wydarzy to IV kwartał przyszłego roku będzie momentem kiedy wskaźniki zaczną rosnąć - prognozuje Ignacy Morawski.

W stosunku do listopada ub. roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 12 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 10,6 proc., mebli - o 9,6 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 8,0 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 7,9 proc., metali - o 7,6 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 3,7 proc." - napisał w komunikacie GUS.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku wystąpił w 22 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 5,5 proc., wyrobów z drewna, korka słomy i wikliny - o 5,2 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 4,4 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 4,0 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 3,9 proc. oraz artykułów spożywczych - o 3,5 proc.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)