Trwa ładowanie...

Program 500+ nie zachęcił kobiet do rodzenia. Polki niewzruszone polityką prorodzinną rządu

W ostatnich czterech latach nie zmienił się odsetek kobiet w wieku 28-45 lat planujących potomstwo - wynika z badania CBOS. W ciągu najbliższych 3-4 lat tylko co czwarta kobieta zamierza urodzić. Te dane to woda na młyn Platformy Obywatelskiej, której think tank już podchwycił temat i wbija szpilę rządowi PiS.

Share
Program 500+ nie zachęcił kobiet do rodzenia. Polki niewzruszone polityką prorodzinną rządu
Źródło: East News, Fot: Reporters / KETELS/REPORTER
d4hr0x5

"Wprowadzenie rozwiązań z zakresu polityki prorodzinnej oraz poprawa sytuacji na rynku pracy w ostatnich czterech latach nie przełożyły się na wyraźny wzrost deklaracji kobiet w wieku 28-45 lat dotyczących planowania potomstwa w bliżej nieokreslonej przyszłości" - czytamy w podsumowaniu opulibkowanego w środę badania CBOS. Odsetek Polek planujących urodzić zwiększył się bowiem jedynie o jeden punkt procentowy.

Ten fragment podchwycił już Instytut Obywatelski, czyli think tank PO. Instytut zamieścił ten fragment na swoim Twitterze:

Co jeszcze wynika z najnowszego badania CBOS? Między innymi to, że jedynie 25 procent kobiet zamierza meć dziecko w ciągu najbliższych 3-4 lat. 37 procent odkłada to na późniejszy czas, a 22 procent w ogóle nie planuje dzieci.

d4hr0x5

Odsetek kobiet planujących dzieci spada wraz z wiekiem. Ogromna większość respondentek od 18 do 24 życia (84 proc.) i ponad połowa mających od 25 do 34 lat (52 proc.) planuje w przyszłości potomstwo. Wśród tych, które ukończyły 35 rok życia, plany powiększenia rodziny deklaruje jedynie co dziesiąta.

500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

Niezależnie od tego, jakie są plany posiadania potomstwa, nie da się ukryć, że obecnie liczba urodzeń rośnie. Według GUS w czerwcu urodziły się 34 tys. dzieci. To o 2,3 tys. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Najlepszym miesiącem w 2017 r., jeśli chodzi o urodzenia, był maj. Przyszło wtedy na świat 36 tys. dzieci. Nieco gorszy był marzec, w którym urodziło się 34,7 tys. maluchów. Od listopada ubiegłego roku do połowy roku obecnego, stale wzrasta liczba urodzeń w Polsce (za wyjątkiem kwietnia).

Elżbieta Rafalska mówi, że byłaby zadowolona, gdyby w tym roku urodziło się co najmniej 400 tysięcy dzieci (w ubiegłym roku było to 385 tysięcy, a w 2015 - 369 tysięcy).

d4hr0x5

Podziel się opinią

Share
d4hr0x5
d4hr0x5