Trwa ładowanie...
d46cotg

Program energetyki jądrowej w przyszłym tyg. do konsultacji - Piechociński

26.09. Sopot (PAP) - Program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych - zapowiedział w czwartek w Sopocie...

d46cotg
d46cotg

26.09. Sopot (PAP) - Program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych - zapowiedział w czwartek w Sopocie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

"Położymy na stole w przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych i konsultacji międzyresortowych polski program energetyki jądrowej, gdzie stawiamy przed opinią publiczną, nie tylko przed rządem także docelowy mix energetyki Polski z udziałem węgla brunatnego, kamiennego itd." - zapowiedział wicepremier podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.

Prezes powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej spółki PGE EJ1 Aleksander Grad mówił w środę, że przyjęcie programu jest bardzo ważne z punktu widzenia przyszłych inwestycji. Wskazywał, że bez niego nie da się podejmować decyzji dotyczących rozwoju tej gałęzi energetyki.

W poniedziałek PGE, Tauron, Enea i KGHM poinformowały, że parafowały umowę ws. udziału w programie jądrowym. Przewiduje ona, że PGE sprzeda trzem spółkom w sumie 30 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ1. Umowa ma stać się wiążąca właśnie w przypadku przyjęcia przez rząd programu energetyki jądrowej.

d46cotg

Zawarty w projekcie PPEJ harmonogram przewiduje przyjęcie go przez rząd do końca 2013 r., wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r. Natomiast na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 do końca 2024 r. (PAP)

stk/ drag/ jbr/ osz/

d46cotg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46cotg