Trwa ładowanie...
rodzina 500 plus

Program "Rodzina 500 Plus". Wiemy, od kiedy można składać wnioski w ramach programu

Wnioski będzie można składać w gminie nie tylko osobiście ale też przez pocztę oraz online.

Share
Program "Rodzina 500 Plus". Wiemy, od kiedy można składać wnioski w ramach programu
Fot: Shutterstock/Dina Uretski
dbhjolt

Już od 1 kwietnia będzie można składać wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500 Plus". Świadczenie w wysokości 500 złotych będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. W mniej zamożnych rodzinach także na pierwsze.

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że wnioski będzie można składać w gminie nie tylko osobiście, ale też przez pocztę oraz online. Dodał, że resort pracuje nad tym, by można to było zrobić przez elektroniczną bankowość, czyli by osoby mające konta i obsługujące je elektronicznie mogły za ich pośrednictwem złożyć wniosek. Oznacza to, że nie wymaga to podpisu elektronicznego czy zakładania konta na e-PUAP-ie.

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o wniosku znajdziesz w materiale: *Wniosek o 500 zł na dziecko. Jak wygląda? *

dbhjolt

Wiceminister Marczuk tłumaczy, że jeśli ktoś złoży wniosek później niż 1 kwietnia, ale przed końcem czerwca, otrzyma świadczenie z wyrównaniem od kwietnia. Jeśli zaś wniosek zostanie złożony po 30 czerwca, to świadczenie wypłacone zostanie od miesiąca złożenia, ale bez wyrównania za wcześniejszy okres.

Bartosz Marczuk przypomina, że wsparcie na drugie i kolejne dziecko będzie przyznane niezależnie od dochodu. Na pierwsze zaś lub jedyne dziecko pieniądze wypłacone zostaną tylko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wynosi ono 800 złotych netto na osobę w rodzinie. W przypadku dziecka niepełnosprawnego kryterium dochodowe wynosi 1200 złotych na osobę.

Minister Marczuk powiedział też, że już ruszają szkolenia dla gmin i potrwają do 7 marca.

Ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 Plus" podpisana została przez prezydenta w tym tygodniu. Jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw i trwa miesięczne vacatio legis.

Sprawdź, w jakich miastach możesz złożyć wniosek o 500 zł na dziecko (tutaj)
.

dbhjolt

Podziel się opinią

Share
dbhjolt
dbhjolt