Projekt noweli o obrocie instrumentami finansowymi trafił do podkomisji

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała w środę poselski projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi do podkomisji. Wprowadza on do polskiego prawa instytucję centralnego partnera w rozliczeniach.

11.04.2012 | aktual.: 11.04.2012 19:20

- W większości krajów Europy takie regulacje już istnieją. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie ten mechanizm nie jest stosowany. Problem pojawi się niedługo, kiedy Parlament Europejski przyjmie dyrektywę EMIR, która będzie zmuszała wszystkie instytucje rynku finansowego do korzystania z tzw. partnera centralnego przy rozliczeniach instrumentów finansowych - powiedział, uzasadniając projekt, zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Sławomir Neumann (PO). Dodał, że dlatego należy przyspieszyć prace nad nowelą.

- Centralny partner to pośrednik pomiędzy sprzedającym a kupującym, który gwarantuje transakcję. To jest coś, co na większości rynków już działa, a w Polsce powinno działać, jeżeli chcemy być rynkiem atrakcyjnym i konkurencyjnym - mówił.

Neumann dodał, że obecnie obowiązku dotyczącego partnera centralnego nie ma, ale prawdopodobnie od połowy roku, kiedy unijna dyrektywa wejdzie w życie, wszystkie transakcje będą musiały być rozliczane przez tę instytucję. - To będzie powodowało sytuację, że instytucje działające na terenie Polski będą zmuszone do wyboru innych izb rozliczeniowych (...) poza granicami Polski, jeśli nie będziemy mieli rozwiązania systemowego - powiedział.

Wiesław Janczyk (PiS) pytał m.in. przedstawicieli rynku kapitałowego i rządu, czy podzielają pogląd o potrzebie szybkiego procedowania projektu. - Czy jest taka pilna potrzeba działania w sytuacji, kiedy nie powstała jeszcze dyrektywa, kiedy mamy dopiero do czynienia z projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.

Wiceminister finansów Maria Orłowska powiedziała, że minister finansów popiera propozycję zmian, ale ze względu na złożoność kwestii, których one dotyczą, zastrzega sobie możliwość wniesienia szczegółowych uwag w późniejszym czasie.

Wprowadzenie do polskiego prawa nowelizacji rozliczeniowej jest niezwykle istotne - mówiła Orłowska. Jej zdaniem brak takiego mechanizmu "powodowałby, że wiele transakcji musiałoby być kierowanych do zagranicznych izb rozliczeniowych, co oczywiście osłabia pozycję wizerunkową Polski i nie dostosowuje naszego prawa do standardów międzynarodowych".

Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Iwona Sroka powiedziała natomiast, że przyspieszono publikację rozporządzenia EMIR. - Rozporządzenie wejdzie w życie prawdopodobnie do końca czerwca bieżącego roku, a do końca sierpnia zostaną opublikowane standardy techniczne - powiedziała.

Projekt noweli trafił do dalszych prac w stałej podkomisji ds. instytucji finansowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)