Trwa ładowanie...
d2wjpp7
25-09-2014 08:55

Promocja polskiej energetyki w harvardzkim klubie na Manhattanie

Harvard Club of New York City był sceną środowego spotkania przedstawicieli władz RP i spółek energetycznych z partnerami z USA. Stało się to okazją do promowania polskiego biznesu i zachęcania Amerykanów do dalszego inwestowania w naszym kraju.

d2wjpp7
d2wjpp7

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik wskazała na plany dywersyfikacji dostaw paliw, co jest kwestią nie tylko biznesu, lecz także polityki międzynarodowej. "Każdy kryzys musi się dla nas stać lekcją i każdy kryzys jest zarazem szansą" - podkreśliła w nawiązaniu do ostatnich wydarzeń na Ukrainie.

Zdaniem wiceszefowej resortu obecnie rozmowy z USA na temat dostaw energii są jednocześnie i pilniejsze i łatwiejsze. Spotkanie w Harvard Club uznała za drogę do ściślejszej współpracy polskich i amerykańskich firm z sektora energetycznego. Wyraziła też nadzieję na rychłe rezultaty współdziałania.

"Po raz pierwszy USA będą nie tylko partnerem w walce, ale też politycznym partnerem w zakresie gospodarczego bezpieczeństwa Polski" - oceniła.

Pytana przez PAP, czy ewentualnych dostaw amerykańskiego gazu nie tamują przepisy prawne obowiązujące w USA wyjaśniła, że terminale gazu skroplonego muszą mieć pozwolenie na kontrakty z Polską mieszczące się w obszarze wolnego handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Z politycznych rozmów z Waszyngtonem wynika jednak, że Polska - zwłaszcza w razie zagrożenia - traktowana będzie priorytetowo.

d2wjpp7

Ilona Antoniszyn-Klik zwróciła uwagę, że Polska nie tylko sama jest atrakcyjnym partnerem, ale jednocześnie jest bramą do rynków całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Jako partner może się też przyczynić do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego 16 państw regionu.

Członkowie delegacji polskiej mówili o korzystnych zmianach w ustawodawstwie, ułatwiających działalność zagranicznym inwestorom. Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnik Rządu ds. polityki klimatycznej, Marcin Korolec, koncentrował się w swym wystąpieniu na nowelizacji ustawy prawa geologicznego. Zapewnił, że ma charakter liberalny zarówno jeśli idzie o koncesje, jak też ochronę środowiska.

Chociaż Polska musi się stosować do wymogów UE, czerpie także w takiej mierze jak to tylko jest możliwe z amerykańskich wzorów - dodał.

Polska pragnie większej dywersyfikacji dostaw paliwa, by nie opierać się w tak wysokim stopniu jak dotąd na Wschodzie. Z drugiej strony, ponieważ czerpie energię przede wszystkim z węgla, a są naciski także ze strony UE aby ograniczyć jego użycie, rosną perspektywy na coraz większe zaspokajanie potrzeb energetycznych gazem ziemnym.

d2wjpp7

Z optymizmem na temat współpracy energetycznej wypowiadali się amerykańscy uczestnicy obrad. Wiceprezes US Chamber of Commerce ds. Europejskich Marjorie Chorlins uznała spotkanie za dobry początek budowania mocniejszych więzi jej instytucji z polskimi firmami i władzami.

"Chcemy być bardziej zaangażowani nie tylko w relacje z Polską jako ważnego kraju, ale też istotnego partnera w regionie i Unii Europejskiej" - przekonywała.

Przedstawiciel Departamentu Stanu ds. Handlu i biznesu Scott Nathan nawiązywał w swym wystąpieniu do problemów bezpieczeństwa energetycznego i w ogóle gospodarki. Zapewniał, że USA chcą być partnerem Polski na różnych poziomach.

d2wjpp7

"Mamy technologię i ekspertyzę, która może się przydać Polsce i pomóc jej w przyszłości energetycznej" - skonstatował. Określił to jako znaczące dla rozwoju demokracji i dobrobytu. Przyznał jednocześnie, że także Polska ma wieloletnie tradycje w wynalazczości i innowacyjności przywołując nazwisko pioniera przemysłu naftowego w Europie Ignacego Łukasiewicza.

Partnerów z USA komplementował prezes PAIiIZ. W jego opinii, chociaż pod względem wielkości inwestycji plasują się oficjalnie na ósmym miejscu, jeśli zważyć, że ich fundusze przychodzą także z firm amerykańskich znajdujących się w innych krajach, np. Holandii, w istocie zdecydowanie przodują. Jeszcze w tym roku łączna wysokość ich inwestycji dojdzie do ponad 30 miliardów dolarów.

Sesja nowojorska stała się okazją do podkreślenia wysiłków wiodących do unowocześnienia infrastruktury energetycznej odziedziczonych po czasach komunistycznych. Swoje dokonania i plany przedstawiali przedstawiciele PGNiG, PERN oraz Grupy Azoty. Mówili o rozbudowywanej infrastrukturze jako czynniku zwiększającym pewność popytu na gaz ziemny w Polsce.

d2wjpp7

W "Stole Energetycznym" zasiadali przedstawiciele firmy ConocoPhillips zatrudniającej 18,4 tys. pracowników w 27 krajach przy poszukiwaniu oraz wydobyciu ropy i gazu ziemnego. Określana jest jednocześnie jako piąta co do wielkości rafineria na świecie. Przybyli też reprezentanci producenta gazu skroplonego Venture Global LNG, APR Energy, Ernst&Young oraz K&L Gates.

"Partnerzy z polskich firm zaprezentowali nam ciekawe propozycje. Sama obecność amerykańskich w firm w Harvard Clun dowodzi zainteresowania współpracą" - oceniła spotkanie Paulina Wojtalik z Ernst&Young.

Organizatorami Exploring Partnerships in Poland's Oil/Gas and Petrochemical Sectors było Ministerstwo Gospodarki, Ambasada RP w Waszyngtonie i Konsulat RP w Nowym Jorku przy wsparciu Amerykańskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

d2wjpp7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wjpp7