Przeciętny Polak spożył w ubiegłym roku ok. 7,5 kg jogurtów
Przeciętny Polak skonsumował w ubiegłym roku
około 7,5 kg jogurtów, w tym 5-6 proc. stanowiły jogurty z
dodatkami prozdrowotnymi - poinformowała we wtorek prezes firmy
doradczej Infodome Joanna Nowak.
Przeciętny Polak skonsumował w ubiegłym roku około 7,5 kg jogurtów, w tym 5-6 proc. stanowiły jogurty z dodatkami prozdrowotnymi - poinformowała prezes firmy doradczej Infodome Joanna Nowak.
Dodała, że w ubiegłym roku sprzedaż jogurtów probiotycznych - z prozdrowotnymi dodatkami - wzrosła o 20 proc. Nowak powołała się na wyniki badania firmy konsultingowej Infodome, przeprowadzonego na grupie 1000 respondentów w całym kraju. Jego celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie czy Polacy są gotowi kupować jogurty, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie.
Takimi wzbogacającymi, prozdrowotnymi elementami mogą być np. minerały, witaminy, błonnik, kwasy omega-3 korzystne dla zdrowia bakterie czy o mniejszej zawartości tłuszczu (jogurty light).
Jak zaznaczyła Nowak na konferencji prasowej zorganizowanej przez Polską Izbę Mleka, w Polsce takie produkty są na razie mało popularne. Na tle krajów sąsiedzkich (Czech, Węgier), jemy ich mniej. Na Węgrzech spożycie jogurtów probiotycznych w 2008 r. wyniosło 11 kg, a w Czechach - 12 kg na mieszkańca.
Z badania wynikało, że ok. 40 proc. ankietowanych zetknęło się z jogurtami prozdrowotnymi. O takim produkcie dowiedzieli się najczęściej z reklamy lub promocji. Ważna okazała się także informacja na ich temat od znajomych.
W ocenie ekspertów, w 2010 roku na rynkach krajów rozwiniętych co czwarty artykuł żywnościowy będzie należał do grupy produktów prozdrowotnych. Spożycie takich produktów rośnie także w naszym kraju.
Nowak zauważyła, że powodem kupowania jogurtów z dodatkami zdrowotnymi jest ich indywidualna "wartość", taka jak np. działanie wzmacniające, odmładzające czy obniżające poziom cholesterolu. W tym wypadku konsumenci nie kierują się ceną. Jogurty te są droższe niż bez dodatków.