Trwa ładowanie...

Przed świętami z klienta wychodzi zwierzę

„Ruszasz się jak mucha w smole, kto przyjął do pracy takiego starego dziada, będziemy stali w tej kolejce do jutra” – usłyszał emeryt, który dorabia w supermarkecie jako kasjer.

Przed świętami z klienta wychodzi zwierzę
d2i6fdf
d2i6fdf

„Któregoś dnie nie wytrzymam”

- Każdego dnia trafia się 3-4 takich klientów. Dowiedziałem się już, że poruszam się jak mucha w smole, że kogoś popierdol…., że przyjął takiego starego, niedołężnego dziada jak ja. A ktoś inny stwierdził, że przeze mnie będzie musiał stać w tej kolejce do jutra. Boję się, że któregoś dnia nie wytrzymam i dojdzie do rękoczynów. No przecież ja muszę zmienić taśmę w kasie lub sprawdzić cenę, jeśli nie jest nabita na produkcie. Tu akurat to, ile mam lat nie jest istotne. Problemem jest też to, że w markecie jest za mało kasjerów w porównaniu do liczby kupujących – mówi Tomasz Jaraczewski, ma 67 lat, od 3 miesięcy pracuje w jednym z supermarketów w Gdańsku.

Większość kasjerów przed świętami pracuje po godzinach. Właściciele marketów ratują się też zatrudniając bezrobotnych, emerytów czy młodzież. Takie osoby najczęściej są tuż po szkoleniu, nie mają jeszcze wprawy.

Tak się zdenerwował, że dostał zawału

- Co drugi nowy pracownik rezygnuje, bo nie daje rady – mówi Joanna Kasprzykowska, kierownik zmiany w dużym supermarkecie w Gdyni. – Ale to bardziej problem wytrwałości. Na początku każdy ma problem. Mieliśmy niedawno czterdziestolatka, skierowanego do pracy przez urząd pracy. Był ambitny, ale wolno pracował. Coś pomylił, coś źle nabił. Tak się zdenerwował, że dostał zawału. Musiałam wzywać pogotowie. Na początku to bardzo stresująca praca.

Anna, kasjerka w supermarkecie budowlanym, ma wadę wymowy. Jak twierdzi przynajmniej raz w tygodniu ktoś z klientów jej to wytyka.

d2i6fdf

- Nie rozumiem skąd tyle agresji w ludziach. Już mi mówili, że powinnam się nauczyć mówić albo że tu jest Polska i się mówi po polsku, a nie po chińsku. Naprawdę nie rozumiem tego, bo tylko trochę seplenię. Jak można tak obrażać ludzi – mówi Anna, ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim, od 6 miesięcy pracuje jako kasjerka, nie mogła znaleźć innej pracy.

Chciała wyczyścić mężowi kartę?

Waldemar, emeryt, który od ponad miesiąca pracuje w jednym z warszawskich supermarketów, nasłuchał się ciężkich wyzwisk, gdy nie chciał przyjąć karty płatniczej. Klientka podała mu kartę swojego męża.

- Mamy takie procedury. Kolejka była gigantyczna, a klientka zaczęła mnie przekonywać, że wiele razy już robiła w taki sposób zakupy. Trawo to kilka minut. Pozostali klienci zaczęli się denerwować i też przekonywać mnie. Mówili, że nie ma czasu na zastanawianie się, mam przyjąć kartę i obsłużyć kolejnego klienta. Jakiś facet stwierdził, że jeśli zaraz kolejka się nie przesunie to chyba da mi w twarz. Zdenerwowałem się tak bardzo, że zrobiło mi się słabo. Z tych ludzi wręcz kipiała agresja. Pomógł mi ochroniarz, przyszedł też kierownik. Pochwalił, że dobrze zrobiłem, nie przyjmując karty. Bo były już takie przypadki, że po rozwodzie żona postanowiła wyczyścić konto męża – opowiada Waldemar Górski.

d2i6fdf

Weronika, która pracuje od 5 lat jako kasjerka, mówi że najgorsze są promocje.
- Supermarkety organizują różne akcje. Klienci mają zniżki na jakieś produkty, dopytują o szczegóły, chcą zamienić promocje lub je skumulować. Zawsze takie rozmowy trwają, a ja jestem tylko kasjerką i nie znam szczegółów. Oczywiście całą złość trzeba wylać na mnie – opowiada Weronika.

Obsługują tysiące kupujących jednego dnia

Pracownicy i związkowcy proszą o wyrozumiałość dla pracowników supermarketów. Mówią, że we wszystkich dużych sklepach okres przedświąteczny jest wyjątkowo trudny. Klienci właśnie teraz kupują najwięcej. Niektóre sklepy są otwarte dłużej niż w innym okresie. Wielu pracowników pracuje po godzinach, obsługując tysiące kupujących jednego dnia. Dodają oni, że zarobki nie są adekwatne do pracy. Na przykład w Warszawie, kasjer z 2-letnim stażem zarabia miesięcznie 1,5 tys. zł netto – pracuje w systemie zmianowym. Zaś emeryt w Gdańsku dorabia jako kasjer może liczyć na 560 zł na rękę.

- Niektóre supermarkety traktują podwładnych jak niewolników. Płacą grosze za ogromną harówkę. Przecież kasjerzy dostają pensję za miesiąc pracy lub na godziny, a nie za ilość obsłużonych klientów. Pensja jest taka sama czy się obsłuży sto, czy tysiąc klientów. Taka sama czy przez kasę przejdzie kilka kilogramów, towaru czy kilka ton towaru – mówi Romuald Gorczyński, trener i head hunter, szkoli pracowników dużych skelpów. Związkowy apelują też do właścicieli dużych sklepów, by pracownicy w Wigilię mogli pracować krócej.

d2i6fdf

" W tym przypadku nie możemy milczeć, bo chodzi tu o wyjątkowy dla Polaków dzień. W dodatku problem dotyczy ok. 150 tys. pracowników handlu, z czego większość stanowią kobiety" – powiedział PAP Piotr Duda przewodniczący "Solidarności" Rzecznik przewodniczącego "Solidarności" Wojciech Gumułka w przesłanym PAP komunikacie przypomniał, że związek już od dłuższego czasu zwraca uwagę że przedłużanie godzin otwarcia placówek handlowych do godz. 17. lub 18. nie przekłada się na ich większe zyski.
Według szefa Sekcji Krajowej Handlu NSZZ Solidarność Alfreda Bujary, o tej porze tylko znikoma liczba klientów robi zakupy. A pracownicy, po zamknięciu sklepu muszą jeszcze rozliczyć się z pieniędzy, posprzątać i, w rezultacie, do domu docierają ok. godz. 19, a nawet 20.
W tym tygodniu szef "S" ma zaapelować listownie do szefów sieci handlowych o szybsze zamknięcie sklepów w Wigilię. Pismo z prośbą o rozpropagowanie akcji zostanie wysłane też do Konferencji Episkopatu Polski. Zaś 19 grudnia pod choinką na Starym Mieście w Warszawie stanie sklepowa lada, przy której związkowcy rozdawać będą opłatki wraz z ulotkami, stylizowanymi na list pisany przez dziecko. List kończy się wezwaniem do tego, by 24 grudnia szybciej zakończyć zakupy.

W kolejnych dniach ulotki rozdawane będą przed marketami w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy. Na potrzeby kampanii "Solidarność" przygotowała 10 tys. sztuk ulotek.

(toy)

d2i6fdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i6fdf