Trwa ładowanie...

Przedsiębiorcy ujawnili "listę wstydu" placówek publicznych. W ofercie: praca w Rzeszowie za 4,95/h

Sądy, placówki służby zdrowia, instytucje kulturalne czy uczelnie wyższe - to część podmiotów publicznych, które nie respektowały obowiązującego prawa i proponowały pracę poniżej ustalonej płacy minimalnej. Listę ujawnili przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy ujawnili "listę wstydu" placówek publicznych. W ofercie: praca w Rzeszowie za 4,95/hŹródło: Fotolia, fot: Patryk Kosmider
d1xoakg
d1xoakg

Sądy, placówki służby zdrowia, instytucje kulturalne czy uczelnie wyższe – to część podmiotów publicznych, które nie respektowały obowiązującego prawa i proponowały pracę poniżej ustalonej płacy minimalnej. Listę ujawnili przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan.

Wbrew obowiązującym przepisom, szereg placówek publicznych wciąż nie kalkuluje budżetu w taki sposób, by pracownicy wykonawców mieli zagwarantowane środki przynajmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia – czytamy w materiale opublikowanym przez Konfederację Lewiatan.

Przedsiębiorcy zdecydowali się ujawnić przykłady podmiotów, które w budżetach na usługi nie uwzględniają płacy minimalnej i wyceniły roboczogodzinę pracownika ochrony na następujące kwoty (ceny podane bez VAT):

d1xoakg

- Krakowskie Pogotowie Ratunkowe: 5,32 zł. Najważniejszym kryterium - o wadze 90 proc. - była cena, zamawiający również zrezygnował z zastosowania klauzul społecznych [czerwiec 2015].

- Sąd Rejonowy w Legnicy: 5,79 zł [czerwiec 2015].

- Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim: 7,71 zł [czerwiec 2015].

- Administracja Zasobów Komunalnych Łódź-Górna: 5,91 zł. W przetargu nie zawarto wymogu zatrudnienia na umowę i pracę oraz klauzul społecznych [czerwiec 2015].

d1xoakg

- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 6,88 zł. Zamawiający nie wymagał zatrudnienia pracowników w oparciu o umowy o pracę [czerwiec 2015].

- Warszawski Urząd Dozoru Technicznego: 7,17 zł. Kryterium ceny miało wagę 95 proc., a zatrudnianie na etat – 5 proc. [czerwiec 2015].

- Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy: 7,51 zł. W przetargu nie wymagano zatrudnienia pracowników na umowę o pracę [lipiec 2015].

- Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy: 6,78 zł. Zamawiający nie wymagał zatrudnienia pracowników na etat [lipiec 2015].

d1xoakg

- Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi: 7,97 zł [maj 2015].

- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu: od 5,51 do 5,95 zł [lipiec 2015].

- Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie: 4,95 zł [lipiec 2015].

- Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego: 6,28 zł. Najważniejszym kryterium - o wadze aż 95 proc. - była cena, zamawiający w ogóle nie zastosował klauzul społecznych [czerwiec 2015].

- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu: 7 zł. Zamawiający nie wymagał zatrudnienia pracowników w oparciu o umowy o pracę, a cena stanowiło 95 proc. wagi przy wyborze wykonawcy [czerwiec 2015].

d1xoakg

- Uniwersytet Opolski: 6,79 zł. Kryterium ceny miało wagę 97 proc., nie przewidziano klauzul społecznych [czerwiec 2015].

- Filharmonia Gorzowska: 7,35 zł [lipiec 2015].

Zobacz też: #dziejesienazywo: * *Kto zarabia więcej - pracownik czy właściciel firmy? Przedwyborczy spór ekspertów

d1xoakg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xoakg