Trwa ładowanie...
d2xzk1g

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 24 listopada

...

Share
d2xzk1g

24.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 24 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Albo dacie nam więcej władzy, albo wspólna waluta przestanie istnieć - apeluje KE do rządów państw strefy euro. (s.A1,A11)

Zgodnie z rządowym planem na nowe tory w latach 2011-2013 mamy przeznaczyć 21,5 mld zł. Do tej pory wydaliśmy ok. 500 mln zł. Do końca roku kwota ta wzrośnie o 3,4 mld zł. (s.B2)

d2xzk1g

Podwyżki cen gazu uderzą we wszystkich. Jeśli gaz zdrożeje o 15 proc., rentowność produkcji nawozów spadnie o 9 proc. Społeczeństwo też zapłaci więcej - w domach z gazowym ogrzewaniem o 1,3 tys. zł rocznie. (s.B4)

Minister gospodarki w przyszłym roku zacznie aktualizować politykę energetyczną Polski do 2030 roku. Powód? Obecna nie uwzględnia gazu łupkowego. (s.B4)

Rynki bankowe w Polsce i w Rosji mają największy potencjał wzrostu w regionie - ocenia McKinsey & Company. (s.B10)

PARKIET

d2xzk1g

Choć o podatku od wydobycia miedzi niewiele wiadomo, analitycy usiłują oszacować jego wpływ na wycenę KGHM. Średnia wycen opublikowanych od piątkowej zapowiedzi wprowadzenia daniny to 129,8 zł. Tymczasem kurs przedsiębiorstwa spadł już od piątku o 25 proc., do 125 zł. (s.1,4)

Centralne Biuro Śledcze na zlecenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymało przedwczoraj i wczoraj kilka osób związanych z prywatyzacją energetycznej spółki STOEN. Większość tych osób była lub jest związana obecnie z giełdowym funduszem MNI. (s.1,7)

Droższy gaz uderzy w wyniki finansowe spółek chemicznych, ale branża wciąż działa w korzystnym otoczeniu rynkowym. Choć koszty zakupu gazu są głównym elementem kosztów (stanowią 60 proc. ceny nawozów), to jednak możliwa podwyżka ceny gazu o kilkanaście procent nie zrujnuje branży. (s.1,4)

Harper Hygienics ma w przyszłym roku poprawić wyniki. Według prezesa Roberta Neymanna czysty zysk może sięgnąć 10 mln zł, choć podkreśla on, że nie jest to oficjalna prognoza. Tegoroczny wynik powinien być w okolicach zera. (s.1,4)

d2xzk1g

GAZETA WYBORCZA

Fiskus wyjaśnił, że na pierwszy ogień pójdzie opodatkowanie miedzi, potem ropy i gazu. "Problemem węgla zajmiemy sie w dalszej perspektywie" - podało biuro prasowe resortu. (s.26)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Z peryferii Eurolandu kryzys przesuwa się do samego jądra unii walutowej. We wrześniu wielkość zamówień dla przemysłu w Niemczech spadła o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a we Francji o 6,2 proc. - podał w środę Eurostat. (s.A1,A5,A7)

d2xzk1g

Rezerwa Federalna przeprowadzi na początku przyszłego roku stress testy 31 największych banków i instytucji finansowych USA na wypadek załamania się światowej gospodarki. (s.A8)

Na sprawunki bożonarodzeniowe i sylwestrowe Polacy wydadzą ponad 50 mln zł. Zarobią na tym ci, którzy będą dobrze przygotowani. (s.D1)

W ciągu roku poszukiwań gazu łupkowego wykonano w Polsce 14 odwiertów. Żaden z nich nie dał jednak jasnej odpowiedzi, czy surowca jest dostatecznie dużo, by wydobycie było opłacalne. (s.A9)

Rośnie wartość inwestycji czterech największych firm górniczych w Polsce. "Spodziewam się, że zarówno w tym jak i przyszłym roku łączne inwestycje w górnictwie mogą wynieść ok. 3 mld zł" - ocenia Artur Iwański, analityk DM PKO BP. (s.A12)

d2xzk1g

PULS BIZNESU

Home.pl blisko zmiany właściciela. Lider hostingu w Polsce jest na celowniku Amundi, funduszu, do którego należą Konsalnet i Fornetti. Trzej założyciele negocjują sprzedaż za ponad 100 mln zł. (s.4)

Orlen poluje na biznesmenów. Stworzy specjalne pokoje, w których będą mogli umówić się na spotkanie biznesowe przy kawie, czy skorzystać z internetu. W tym czasie pracownicy firmy zadbają o auto gościa. (s.9) (PAP)

morb/

d2xzk1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xzk1g
d2xzk1g