Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 26 stycznia
...
26.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 26 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
Trzeba poprawić, a może nawet znaleźć nowy model rynkowej gospodarki - podkreślali w pierwszym dniu forum w Davos jego uczestnicy. (s. B3)
Polacy w poszukiwaniu niższych cen coraz częściej wybierają e-handel. To szansa także dla małych firm. (s.B6)
Rekordowy kwartał Apple'a. Firma podwoiła zysk netto i znowu przeskoczyła Exxon Mobil pod względem wartości. (s.B7)
Polskie stocznie znowu na celowniku Brukseli. Komisja sprawdza czy nabywca majątku likwidowanej stoczni w Gdyni nie otrzymywali nielegalnego wsparcia w ramach pomocy publicznej. (s.B7)
Wzrost wyjazdów Polaków do pracy w Niemczech i Holandii sprawi, że może zabraknąć ponad 25 tys. pracowników - ocenia Work Service. (s.B7)
TFI liczą na małe i średnie spółki. Pioneer Pekao IM uruchomił nowy fundusz. Inne towarzystwa mają różne opinie o tym segmencie rynku. (s.B9)
Europejskie rafinerie czekają problemy. Droga ropa naftowa, drożejące paliwa duszące sprzedaż - to zapowiedź kolejnych kłopotów europejskich rafinerii. PKN Orlen i Lotos wyjdą z nich obronną ręką, twierdzą analitycy. (s.B11)
PARKIET
Talanx poradził sobie sam przy Warcie. KBC skorzystało ze wsparcia Goldman Sachs, którym w Polsce kieruje Artur Tomala. Prezes Talanksu Herbert K. Haas nie zatrudniał banku inwestycyjnego przy kupnie Warty. (s.9)
GAZETA WYBORCZA
Kanclerz Niemiec dla "Gazety": Nie, nie boję się rozpadu Unii Europejskiej i widzę ją w przyszłości jako unię polityczną. Tak, chcę, by Polska uczestniczyła w obradach paktu fiskalnego. (s.1; DF - s. 3-5,)
Google zarobił w ubiegłym roku aż 4 mld dol. na reklamach produktów finansowych. (s.23)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Polimex-Mostostal gotowy do wielkich projektów energetycznych. "Niebawem podpiszemy kontrakt na budowę 1800 MW dla PGE w Opolu" - mówi prezes Konrad Jaskóła w wywiadzie gazety. (s.A12)
PULS BIZNESU
Mistrz Excela. Jacek Rostowski mocno zmniejsza deficyt. Na papierze. W rzeczywistości nie wprowadza większych oszczędności. Ekonomiści krytykują, ale rynki i Bruksela to kupują. (s.4-5)
Prezydent wypromuje polskie obligacje. Głowa państwa spotka się w Davos z instytucjami, które zarządzają 13 bln EUR aktywów. (s.5)
Uniqa rozpycha się w przemyśle i we flotach. Towarzystwo wystawiło najdroższą polisę w swojej historii. Za 81 mln zł ubezpieczy JSW. Wygrało tez przetarg policji. I zapowiada, że to dopiero początek. (s.6)
Cyfrowy Polsat kupił kolejną paczkę danych pod usługę LTE taniej niż poprzednio, ale wciąż dotuje usługę. To inwestycja w przyszłość. (s.8)
Enea: Bogdankę sprzedały nam media. Prezes poznańskiej grupy dementuje plany przejęcia kopalni, analityk również uważa je za przeszłość. (s.10)
(PAP)
mak/