Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 6 lutego
...
06.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 6 lutego.
RZECZPOSPOLITA
W kredytach cudu nie będzie. Szef KNF studzi oczekiwania finansistów na ten rok. Ale banki nie spuszczają z tonu. (s.B2)
Sony może się pozbyć produkcji pecetów. Transakcja może być warta ok. 400 mln USD i dotyczyć także marki Vaio. (s.B2)
Rząd po dodatkowe pieniądze sięga nie tylko do OFE. Również Fundusz Rezerwy Demograficznej jest coraz mocniej drenowany. (s.B4)
W Polsce spada sprzedaż napojów. Na tym tle dobrze wypada woda butelkowana. Polacy piją ją, bo jest tania i zdrowa. (s.B5)
Poziom biurokracji przy środkach z UE jest duży i obawiam się, że w okresie 2014-2020 w niektórych obszarach może być jeszcze większy - mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krystyna Gurbiel. (s.B16)
PARKIET
Boryszew pracuje nad nową strategią. Rynek powinien poznać ją w marcu. Spółka przedstawi w niej plany rozwoju w segmencie motoryzacyjnym, obszary, z których może się wycofać oraz możliwe do osiągnięcia wpływy z dezinwestycji. Odchudzenie grupy ma nie tylko ją uprościć, ale i spowodować zmniejszenie zadłużenia po to, by Boryszew mógł inwestować w nowe, perspektywiczne obszary. (s.1,7)
Najlepsze firmy tego roku to maluchy spoza głównych indeksów. Dla części firm może to być początek dłuższego rajdu w górę, ale w niektórych przypadkach warto pomyśleć o realizacji zysków. (s.3)
Sfinks zmienia rok obrotowy. "Spółka dostosowuje go do sezonowości przychodów oraz wprowadzanych zmian w ofercie" - tłumaczy Sylwester Cacek, prezes firmy. Dodatkowo spółka będzie miała możliwość rozliczania w dłuższym okresie strat podatkowych z lat poprzednich. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
Nowym prezesem Przewozów Regionalnych został Tomasz Pasikowski, który do tej pory pracował w mBanku. To kolejna osoba ze świata finansów, która ma reformować polską kolej. (s.16)
PULS BIZNESU
Niska skłonność obywateli do wydawania pieniędzy to poważny problem europejskiej gospodarki. Nas on już nie dotyczy. Konsumentom puściły hamulce. (s.2)
Po dwóch latach przygotowań Poczta Polska jest gotowa do podboju rynku ubezpieczeniowego. Rozpocznie go w marcu. Będzie przekonywać klientów do zakupu polis pod marką Ubezpieczenie Pocztowe. Zaoferuje polisy mieszkaniowe i komunikacyjne. Biznes ubezpieczeniowy ma stać się druga nogą firmy. (s.4)
Według informacji "PB", w poniedziałek odbędzie się posiedzenie rady nadzorczej Tauronu. W porządku obrad jest punkt o oddelegowaniu jednego z członków rady do zarządu. Według źródeł gazety ma nim być Aleksander Grad. (s.8)
Migracja naszych specjalistów informatyki do międzynarodowych korporacji blokuje rozwój polskich przedsiębiorstw z sektora nowych technologii. (s.10)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Francuzi uratują Opole. Alstom wykona prace za ponad połowę wartości kontraktu na rozbudowę Elektrowni Opole. Jako podwykonawca został wprowadzony tylnymi drzwiami, żeby ratować największy kontrakt infrastrukturalny w Polsce wart ponad 11,5 mld zł. Inwestycja ruszy w ciągu kilku dni. (s.A8)
Maleją zatory płatnicze. W ubiegłym roku skala zjawiska była o prawie 11 proc. mniejsza niż w 2012 r. - wynika z danych Bisnode. To kolejny sygnał, że w przedsiębiorstwach dzieje się coraz lepiej. (s.A12)
Hipoteki w Polsce są tańsze od europejskich, ale to się zmienia. Marże idą w górę. (s.A14) (PAP)
morb/