Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 18 listopada

...

18.11.2011 | aktual.: 18.11.2011 07:53

18.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 18 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Działające w Polsce międzynarodowe koncerny nie myślą o redukcji zatrudnienia. Ich polscy menadżerowie często nie zgadzają się na sugestie cięć liczby pracowników i pensji. 90 proc. tych przedsiębiorstw planuje wzrost płac w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. (s.B1)

Kryzys gospodarczy ogranicza wydatki rządów na ochronę klimatu. Niemcy obcięli gwarantowane taryfy dla energii ze słońca o 15 proc., a Wielka Brytania aż o 50 proc. Polska też zmieni formę wsparcia, by nie płacić nadmiernie za zieloną energię. (s.B2)

Jak dowiedziała się "Rz", rosyjski Gazprom zamierza słać dodatkowe ilości gazu rurociągiem jamalskim do Niemiec, bo jest jedyną firmą, która złożyła zamówienie na wolne moce w tym rurociągu na najbliższe trzy lata. (s.B5)

Dom Mediowy MPG obniżył szacunki wzrostu reklamy w tym roku do 3,6 proc. To kolejna obniżka w ostatnim czasie. (s.B6)

PARKIET

Rentowność hiszpańskich obligacji dziesięcioletnich zbliżyła się w czwartek do 6,8 proc. Presja rynków coraz mocniej dotyka Madrytu, choć hiszpański rząd deklaruje, że niepotrzebna mu pomoc finansowa. (s.1,3)

"Podtrzymuję, że 2011 rok grupa Hawe może zakończyć wynikami lepszymi niż notowane w 2010 r." - zapewnia Jerzy Karney, prezes spółki budującej sieci światłowodowe. Oczekuje, że jeszcze w tym kwartale firma podpisze duży kontrakt z Polkomtelem. (s.5)

Synthos w kolejnych kwartałach spodziewa się wzrostu przychodów. Ma się do tego przyczynić uruchomienie instalacji do produkcji zaawansowanych technologicznie kauczuków o zwiększonej wytrzymałości. Nowa linia znajduje się w fabryce w Czechach. Grupa wydała na nią, wraz z dodatkową instalacją, ok. 400 mln zł. Przyszłoroczna produkcja spółki została już zakontraktowana w 75 proc. - wynika z nieoficjalnych informacji. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Zagrożone jest terminowe ukończenie kilkunastu kluczowych inwestycji drogowych, a na innych placach budowy są niepokojące opóźnienia - wynika z opracowań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. (s.26)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rossman, sieć mająca już 600 sklepów, zmienia strategię. Przekształca placówki w wielobranżowe supermarkety. Będzie w nich więcej artykułów spożywczych, które juz wtej chwili mają 10-proc. udział w sprzedaży. Jak przyznaje Marek Maruszak, szef polskiej spółki Rossmana, dają one największe marże. Ma to pozwolić firmie ustabilizować przychody. Teraz firma stawia na wina sygnowane przez Marka Konrada. (s.A1,A10)

San Leon Energy, brytyjska spółka związana z finansistą Georgem Sorosem i funduszem Blackrock, trafiła na gaz łupkowy na Pomorzu. Firma zakończyła właśnie pierwszy odwiert poszukiwawczy na koncesji Gdańsk W na Kaszubach i poinformowała o sukcesie. (s.A12)

Po wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich teraz banki rezygnują również z pożyczania we wspólnej walucie. Zrobił tak już BPH, a wkrótce dołączy do niego bank Nordea. (s.A13)

PULS BIZNESU

Gazownicy walczą o kadry. PGNiG musi dopieszczać pracowników, bo boom na gaz z łupków sprawił, że rywale mu ich podbierają. (s.12)

W piątek pierwsze notowanie akcji ING Banku Śląskiego po podziale akcji w stosunku 1 do 10. Bank liczy, że dzięki splitowi papierami zainteresuje się większe grono drobnych inwestorów i klientów banku. (s.16) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)