Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 5 marca

...

05.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 5 marca

RZECZPOSPOLITA

Prawie 90 proc. z nas nie wie, jak zmienić sprzedawcę prądu. Mamy do tego prawo od prawie trzech lat. Wkrótce ruszy wielka kampania edukacyjna. (s.B1)

W najbliższych miesiącach zapadną kluczowe decyzje o ofercie publicznej Taurona. Jej wartość może sięgnąć nawet 8 mld złotych. (s.B1)

Kompania Piwowarska zrezygnowała z produkcji piwa Dog in the Fog. Znacznej grupy klientów nie przyciągnęły nawet niestandardowe kampanie reklamowe. (s.B2)

Dostawcy usług telewizyjnych przygotowują się na kolejną rewolucję. Dialog i Cyfra+ pracują nad technologią 3D. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Wiele firm budowlanych, producentów materiałów, mebli czy sprzętu AGD dopiero teraz odczuje skutki kryzysu. (s.27)

PARKIET

PZU, lider rynku ubezpieczeniowego w Polsce, może w przyszłym tygodniu złożyć prospekt emisyjny w KNF. Tauron zrobi to najpewniej w połowie kwietnia. Obie oferty publiczne mają się odbyć w podobnym terminie. PZU w maju, a Tauronu najpóźniej na przełomie I i II półrocza. W sumie IPO ściągną z rynku ponad 10 mld zł. Według analityków duża podaż akcji wpłynie mocno na notowania innych spółek, ale też zwiększy presję na sprzedaż akcji debiutantów o atrakcyjnych cenach. (s.1,4)

Bieżący rok w branży dystrybucji sprzętu IT po trudnym 2009 roku nie zapowiada się najlepiej. Duzi gracze i tak przeszli przez ten okres obronną ręką, bo przejmowali klientów firm, które wpadły w kłopoty finansowe. Tymczasem prognozy dotyczące rynku komputerów zakładają dalszy jego spadek. (s.1,5)

"Mając na względzie starndardowe terminy procedur sądowych, przegłosowania układu z wierzycielami można spodziewać się w okolicach kwietnia-maja - powiedział Leszek Walczyk, wiceprezes Odlewni Polskich. (s.8)

PULS BIZNESU

Axel Springer, wydawca "Faktu", negocjuje z właścicielem czeskich tabloidów, firmą Ringier. Chodzi o bliską współpracę na polu wydawniczym w Europie Środkowej i Wschodniej. (s.8)

Boryszew, Groclin, Jutrzenka, Pamapol i Synthos wykorzystały trudny rok do restrukturyzacji i zostały nagrodzone przez rynek. (s.18)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ci, którzy w sierpniu 2008 r., gdy złoty był najsilniejszy, wzięli kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, właśnie przestali tracić i płacą nieco niższą ratę niż dwa lata temu. (s.C1,C5)

PKP Intercity i Przewozy Regionalne przestały płacić zarządcy linii kolejowych. Należności tylko tych dwóch spółek wynoszą już 250 mln zł. (s.C2)

Prywatne telewizje wróciły do koncepcji zajęcia drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej - dowiedział się "DGP". UKE jest za. (s.C3)

Resort gospodarki w przyszłym tygodniu zdecyduje o sposobie finansowania nowego systemu tworzenia zapasów obowiązkowych paliw. Niezależnie co wybierze, jedno jest pewne - ceny paliw wzrosną. (s.C3)

Enea sprzedała Kopalni Węgla Brunatnego Konin udziały w spółce PWE Gubin, którą firmy wspólnie utworzyły w 2008 r. m.in. w celu budowy elektrowni. (s.C4)

Złoty do lata powinien zyskiwać na wartości. Na kilka dni umocnienie złotego mogą powstrzymać amerykańskie dane z rynku pracy. (s.C5)

W 2010 roku przybędzie kilkadziesiąt placówek Nordea Banku. Obecnie bank ma 160 oddziałów. (s.C6)

Spółka handlująca monetami i złotem Inwestycje Alternatywne Profit ma szansę na debiut giełdowy już w kwietniu. Ale jej projekt uruchomienia drugiej mennicy w Polsce schodzi na dalszy plan. (s.C7) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)