Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 7 maja

...

07.05.2010 | aktual.: 07.05.2010 07:53

07.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 7 maja

RZECZPOSPOLITA

Spowolnienie gospodarcze w największym stopniu odbiło się na kondycji regionów uzależnionych od eksportu. Najmniej jego skutki odczuły firmy z Podkarpacia, Pomorza i Wielkopolski. Obronną ręką wyszły też regiony rolnicze. (s.B1)

W tym roku rząd chce naprawić 500 km dróg. Ma na ten cel ok. 1 mld zł. (s.B5)

Rosjanie rzucili się kupować nowe auta. Popyt jest tak duży, że na odbiór trzeba czekać nawet osiem miesięcy. (s.B5)

Jeśli Skarb Państwa nie sprzeda firm chemicznych inwestorom branżowym, może zaoferować papiery Tarnowa i Puław instytucjom finansowym - wynika z informacji "Rz". (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Europejski Bank Centralny wciąż nie interweniuje, a inwestorzy panicznie wymieniają euro na dolary. Wraz ze wspólną walutą na wartości traci złoty, inwestorzy giełdowi i kredytobiorcy. Zaraza przeniosła się za Ocean. Giełda w USA była w czwartek o krok od krachu. (s.28)

Kryzys wsiadł do autobusów. W I kw. wyeksportowaliśmy ich prawie o połowę mniej. A Polska jest trzecim producentem autobusów w UE. (s.30)

PARKIET

Przynajmniej 21 tys. kredytów zaciągniętych przez Polaków na zakup własnego lokum nie jest spłacanych na czas. (s.1,9)

Do polskich instytucji finansowych trafiają już oferty sprzedaży akcji PZU - dowiedział się "Parkiet". I to nie wcześniej skupowanych, m.in. od pracowników spółki, lecz z niedawnej publicznej oferty. Zagraniczne instytucje, które wystawiają akcje na sprzedaż, obawiają się, że złoty może się nadal osłabiać i że - licząc w dolarach - mogą ponieść straty, nawet jeśli kurs spółki na giełdzie będzie dużo wyższy niż cena akcji w ofercie. (s.1,10)

Największy udziałowiec AmRestu, BZ WBK AIB Asset Management, uważa, że uchwalona przez zarząd emisja akcji dla funduszu Warburg Pincus jest krzywdząca dla pozostałych akcjonariuszy i chce zmian w zarządzie i radzie nadzorczej. (s.1,6)

Tak gwałtownych spadków amerykańskich indeksów akcji jak wczoraj inwestorzy w USA nie widzieli od ponad dwudziestu lat. (s.3)

Spadek popytu na gresy i płytki ceramiczne w Polsce oraz eksportu na rynki Europy Wschodniej spowodował pogorszenie kondycji Polcoloriu. "Wyniki były gorsze, gdyż sprzedaliśmy mniej wyrobów w każdym z oferowanych asortymentów. Ceny i marże udało nam się jednak utrzymać na dotychczasowym poziomie" - powiedział Witold Pandel, dyrektor finansowy Polcoloritu. W najbliższych kwartałach spółka będzie się koncentrować na zwiększaniu przychodów. (s.7)

PULS BIZNESU

To był dobry kwartał dla branży węglowej. Wśród państwowych spółek prym wiedzie Jastrzębska Spółka Węglowa. Spółki węglowe kontrolowane przez skarb państwa zakończyły I kwartał zyskiem netto na poziomie 144,3 mln zł. (s.9)

DZIENNIK

Rząd wyciąga ręce po nasze pensje. Aby ratować służbę zdrowia, szykuje się do podwyższenia składki zdrowotnej z obecnych 9 do 12 proc. Najprawdopodobniej podwyżkę wezmą na siebie podatnicy. Mała szansa, żeby w budżecie znalazły się pieniądze na pokrycie tej różnicy. (s.A1,B5)

Tesco otwiera własne apteki. Pierwsza ruszy już za kilka miesięcy w Częstochowie. Będą zlokalizowane na terenie supermarketów. (s.A6)

PGNiG i Tauron podpiszą dziś umowę na budowę elektrowni gazowo-parowej - dowiedział się "DGP". Każda ze spółek będzie dysponować połową z 400 MW mocy. (s.A12) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)