Trwa ładowanie...
d50r1k7

Przegląd prasy gospodarczej, pomiedziałek, 3 września

...

d50r1k7
d50r1k7

03.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 3 września.

RZECZPOSPOLITA

Zwolni9enia biją rekordy, praca staje się luksusem. Rząd milczy a opozycja ma nierealne plany. (s.A1)

e-dotacje, unijne pieniądze z programu "Innowacyjna gospodarka" na nowe projekty internetowe firm, po które jeszcze w 2009 roku ustawiały się kolejki przedsiębiorców, teraz stały się dla urzędników kłopotem. W 2010 roku, po zamieszaniu, w którym zabrakło pieniędzy dla poprawnych projektów, zaostrzono wymogi dostępu do tych grantów. Odtąd popyt na nie słabnie. (s.B1)

d50r1k7

W Polsce odkryliśmy złoża ropy łupkowej w pobliżu Nowej Soli - poinformował w niedzielę Oisin Fanning, prezes grupy San Leon. (s.B3)

15 mld zł może przekroczyć w 2013 r. wartość polskiego rynku mleczarskiego. Rozwój nastąpi głównie dzięki serom. (s.B4)

Skarb Państwa szykuje się do sprzedaży akcji PZU. Do transakcji może dojść nawet w tym tygodniu - twierdzą analitycy. (s.B9)

"Dalsze spowolnienie jest nieuniknione, tak w strefie euro, jak i w innych krajach" - ocenia Eric Berglof, główny ekonomista EBOiR. "Niestety, nie ma dziś kraju, na który nie miałoby wpływu to, co dzieje się w strefie euro. Polska nie jest i nie będzie to wyjątkiem" - dodał. (s.B16)

d50r1k7

PARKIET

Zarząd Biotonu chce poprawić wyniki. Osiągnie to zarówno dzięki rosnącej sprzedaży insulin i innych produktów, jak i dalsż redukcję kosztów działalności. "Naszym celem jest, by Bioton jako jednostka w całym 2013 r. osiągnął istotny zysk, zaś spółki grupy (...) znacząco wspierały wyniki skonsolidowane" - powiedział Sławomir Ziegert, prezes firmy. Program spółki zakłada, że roczne oszczędności wyniosą 42 mln zł. Firma rozszerza współpracę z Actavisem o kolejne 30 rynków. (s.1,5)

Druga fala globalnego kryzysu staje się coraz bardziej prawdopodobna, a jej nadejście nie pozostanie bez wpływu na wycenę złotego. Ekonomiści uważają, że złoty straci na wartości, ale nie gwałtownie. (s.1,3)

d50r1k7

GAZETA WYBORCZA

Mieliśmy nadzieję na łagodne spowolnienie, ale dane o PKB za II kw. pokazały, ze w gospodarce mocno tąpnęło. Zwiedli inwestorzy, zawiedli konsumenci, firmy gwałtownie ograniczyły zapasy. Nieoczekiwanie wróciliśmy tam, gdzie byliśmy w 2009 r. (s.25)

PULS BIZNESU

Brakuje chętnych na zakup małych i średnich spółek, które resort skarbu próbuje sprzedawać na publicznych licytacjach nawet po kilka razy. Większość aukcji zostaje odwołana. (s.3)

d50r1k7

Sprzedaż BPH TFI na ostatniej prostej. Najbliżej przejęcia jest Investors TFI - płaci najwięcej, ale Altus TFI ma asa w rękawie w postaci powiązań kadrowych. (s.3)

Spowolnienie gospodarcze staje się faktem, a minister Jacek Rostowski wstrzymuje rozszerzenie stref ekonomicznych, które mogłyby dać 18,9 tys, etatów. Wicepremier Waldemar Pawlak nie daje za wygraną. (s.4)

Już 13 krajów UE zanotowało w II kw. spadek PKB rok do roku. Unijna gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. Choroba zbierze mniejsze żniwo niż w 2009 r. - pocieszają ekonomiści. (s.8)

d50r1k7

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Pod koniec września premier wygłosi expose programowe na dalszą część kadencji. (s.A1,A4,A5)

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Regulacja rent oferowanych starszym osobom w zamian za pozbawienie ich własności mieszkania wydaje się konieczna. (s.A1,B10)

Recesja w strefie euro nie zaszkodziła polskim eksporterom. Zamiast w krajach UE sprzedają swoje wyroby w Brazylii, Meksyku, Korei czy Kanadzie. (s.A7)

d50r1k7

Kanadyjska Magna, mimo braku rządowego wsparcia dla inwestycji, ulokuje na warszawskim Żeraniu produkcję dwóch, a może nawet trzech nowych modeli aut. W wyścigu po wartą miliard złotych inwestycję zostawiliśmy w pobitym polu Austrię i Węgry. (s.A10)

Gdzie dwóch się łączy, tam trzeci próbuje skorzystać. Część z 2,5 mln klientów Cyfry+ i platformy n czeka z podpisaniem nowych umów, aż dojdzie do fuzji platform, co może nastąpić za co najmniej kilka miesięcy. Cyfrowy Polsat zamierza to wykorzystać, przyciągając widzów do siebie nowymi ofertami w ostatnich miesiącach tego roku. (s.A10)

Słabnąca sprzedaż mieszkań odbije się na wynikach deweloperów w 2013 i 2014 r. (s.A11)

Ministerstwo Finansów chce, by właściciel sklepu mógł decydować, którymi kartami można u niego płacić. Handlowcy mają mieć prawo nie tylko do wyboru, której organizacji płatniczej karty przyjmować, ale też do decydowania, czy będą to karty debetowe, czy także kredytowe. (s.A14)

(PAP)

morb/

d50r1k7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d50r1k7