Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 17 marca

...

17.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 17 marca.

RZECZPOSPOLITA

Prezes Millennium Joao Bras Jorge deklaruje, że jego bank chce zwiększyć udział w rynku detalicznym z 5 do 7-7,5 proc. przez rozwój organiczny. Millennium chce być bankiem uniwersalnym. Zakłada on wzrost liczby klientów korporacyjnych w tempie 20-25 proc. rocznie. Bank chce sprzedawać 200 mln zł kredytów gotówkowych miesięcznie. Finansowanie może być pozyskane przez 1-2 emisje obligacji do 500 mln zł na krajowym rynku instytucjonalnym. Prezes oświadczył, że Millennium nie jest na sprzedaż. (s. B12)

Krym stracony dla Ukrainy. Zwolennicy przyłączenia Krymu do Rosji wygrali wczorajsze referendum. Do urn nie poszli Tatarzy. (s.A1,A4)

Rosyjskie firmy, obawiając się nałożenia sankcji, przerzucają do Rosji aktywa z Zachodu. (s.A1,A7)

Giełdowe spółki odczuwają skutki konfliktu o Krym. Na razie ekonomiści nie rewidują w dół swoich prognoz wzrostu PKB. (s.A9)

Trudniej zarabiać na telefonach. Operatorzy w Polsce ciągle zapewniają, że subsydiują tzw. aparaty za złotówkę. Analitycy uważają, że wciąż na nich zarabiają, ale coraz mniej. (s.B2,B3)

Kasa dla firm na utworzenie etatu. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia. Granty, bony, świadczenia aktywizacyjne, dofinansowania i pożyczki pomogą bezrobotnym znaleźć pracę. (s. C6)

PARKIET

LPP zachowuje spokój wobec Rosji i Ukrainy. Niepokoje u wschodnich sąsiadów nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie odzieżowej grupy.(s.03)

Grupa Żywiec w tym sezonie planuje postawić na niszowe gatunki piwa. Startuje też z kolejną marką. Spółka deklaruje, że chce utrzymać w 2014 r. tempo wzrostu sprzedaży piwa Żywiec z ubiegłego roku. (s.6)

Bank Millennium ma szansę wypłacić dywidendę z górnego przedziału 35-50 proc. zysku netto - powiedział prezes banku Joao Bras Jorge. Jeżeli zaś chodzi o nasze wyniki, to myślę o wzroście na wysokim poziomie jednocyfrowym, lub niskim dwucyfrowym. Bez wątpienia nasza zyskowność będzie lepsza. (s.05)

Nie wszystkie spółki z WIG30 dobrze komunikują się z inwestorami. Mniej niż połowa współpracuje z agencjami PR/IR. (s.08)

Ryzykowne poszukiwania ropy i gazu. Fiasko prac poszukiwawczych spowodowało, że PGNiG wycofało się z Egiptu, a PKN Orlen z Łotwy. Z kolei Grupa Lotos musiała zaktualizować wycenę koncesji posiadanych na Morzu Bałtyckim. (s.10)

GAZETA WYBORCZA

Rosyjska agresja wobec Ukrainy może skłonić Europę do przychylniejszego traktowania eksploatacji złóż gazu i ropy naftowej w łupkach. (s. 20)

Firmy deweloperskie: Ghelamco, Triganit i Kulczyk Silverstein Properties są zainteresowane odbudową Pałacu Saskiego i złożyły w tej sprawie w ratuszu listy intencyjne. (dodatek "Stołeczna" s. 3)

Inwestycja "Port Praski" stanęła pod znakiem zapytania, bo wojewoda nie pozwala prywatnemu właścicielowi budować bramy przeciwpowodziowej i śluzy. Spółka "Port Praski" należy do Zygmunta Solorza. (dodatek "Stołeczna" s. 6)

PULS BIZNESU

PZU ubezpieczy i wyleczy. Konsolidacja należących do państwowych spółek lecznic, szpitali i uzdrowisk ruszyła z kopyta. Powstaje drugi podmiot na rynku usług medycznych. (s. 1,4)

Po wprowadzeniu przez fiskusa zmian podatkowych legalni dostawcy wyrobów hutniczych odzyskali rynek i obniżyli ceny. Prekursorem jest ArcelorMittal. (s. 2)

Gazowa liberalizacja, której nie widać. Rywalom PGNiG trudno przebić się na rynku. Giełda jest zbyt niemrawa, cenom daleko do uwolnienia, a import się nie opłaca. (s. 6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński ogłosi dziś szczegóły konsolidacji przedsiębiorstw branży zbrojeniowej. Przyspieszenie tego procesu ma zwiększyć szanse polskich przedsiębiorstw w staraniach o kontrakty dla polskiej armii i uspokoić nastroje w fabrykach. (s. A1)

Nowe spółki deweloperskie mają utrudniony dostęp do rynku, a w największych aglomeracjach mniejsze firmy zaczynają ustępować pola większym konkurentom. To widoczne już skutki działania nowych przepisów. (s. A14)

Agora chce odnieść sukces na rynku wydawnictw cyfrowych. Ma to sprawić nowy prezes Bartosz Hojka, który dotąd odpowiadał za projekty telewizyjne i radiowe grupy (s. A16).

POLSKA THE TIMES

Relacje biznesowe między UE a Rosją są bardziej skomplikowane niż polityczne. W Niemczech przedsiębiorcy protestują przeciw nakładaniu sankcji na Moskwę. (s.9)

BLOOMBERG BUSINESSWEEK

Wiele przemawia za tym, że do końca 2014 r. należałoby się spodziewać stabilnych stóp procentowych, a w przyszłym roku RPP będzie musiała pomyśleć o podwyżkach - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. (PAP)

mj/ fdu/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)