Trwa ładowanie...
d45nulr

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 26 listopada

...

Share
d45nulr

26.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 26 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Zależność od gazu z Rosji mogłaby być mniejsza. Polska ma ponad 33 miliardów metrów sześciennych udokumentowanych złóż, jednak ich nie eksploatuje. Gdyby je wydobyć i sprzedać, to po obowiązującej dziś taryfie warte byłyby 42,8 mld zł. Dzięki nim nasz kraj mógłby istotnie zwiększyć produkcję błękitnego paliwa, która w ostatnich sześciu latach wynosiła 4,1-4,3 mld m sześc. rocznie. (s. B1)

Papiery skarbowe oferowanym zyskiem mogły do niedawna konkurować z depozytem w niejednym banku. Teraz sytuacja się zmienia. (s. B2-3)

d45nulr

Nikt nie kupuje polskiego węgla, bo jest za drogi. Polska, największy w UE producent czarnego złota, powoli przestaje sprzedawać surowiec za granicę. (s. B7)

Mokate coraz bliższe kolejnego przejęcia. Ponad 700 mln zł mają wynieść przychody czołowego producenta kawy i herbaty w Polsce w 2012 roku. Firma planuje szybki rozwój także w przyszłym roku. (s. B8)

Poczta Polska pracuje nad rozwojem usług internetowych i ubezpieczeniowych oraz robi porządek z umowami zewnętrznymi jeszcze z 1953 roku - mówi "Rz" Jerzy Jan Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej. (s. B16)

PARKIET

d45nulr

Słabnące tempo wzrostu gospodarczego odcisnęło się piętnem na wynikach finansowych spółek giełdowych. 57 proc. firm odnotowało w III kwartale pogorszenie rezultatów względem III kwartału 2011 roku - wynika z analizy "Parkietu". (s. 01)

CAM Media chcą unieważnienia oferty AMS i Stroera w przetargu na warszawskie wiaty przystankowe. Spółka zapowiada, że jeśli ZTM nie rozpatrzy wniosku, wynik przetargu zostanie zaskarżony w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. (s. 04)

Ponad 10 osób było zainteresownaych szefowaniem Bogdance. Wygrał faworyt - związany od 28 lat ze spółką wiceszef lubelskiej firmy, Zbigniew Stopa. (s. 06)

GAZETA WYBORCZA

d45nulr

W poniedziałek rusza największa w historii kampania ostrzegająca Polaków przed lichwą. To wspólna akcja NBP, MF, KNF i UOKiK. (s. 1)

Unijny szczyt w sprawie budżetu na lata 2014-20 zakończył się fiaskiem. Nadal nie wiadomo, kiedy odbędzie się kolejny. - Nie będzie dalszych cięć w polityce spójności. Ale podział pieniędzy z tej puli nie jest jeszcze całkowicie dogadany - mówi Piotr Serafin, minister ds. europejskich. (s. 10)

E-handel kwitnie nad Wisłą najszybciej w Europie. W ubiegłym roku na zakupy w internecie wydaliśmy 17,5 mld zł, w tym roku może to być nawet 21 mld zł. (s. 23)

Łupki zmieniają USA w nowy Bliski Wschód. W tej dekadzie USA mogą zostać liderem światowej branży naftowej, wyprzedzając szejków z Arabii Saudyjskiej i naftowe kompanie Kremla. Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że do 2020 roku Stany Zjednoczone zostaną największym producentem ropy naftowej na świecie. (s. 26)

d45nulr

PULS BIZNESU

W ramach pilotażowego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju publiczno-prywatny kapitał wesprze projekty badawczo-rozwojowe w biomedycynie i teleinformatyce. Powstanie fundusz Bridge VC z budżetem 420 mln zł. (s. 4)

Robert Szustkowski, jeden z właścicieli Radius Projekt, deklaruje, że spółka osiągnęła ze Skarbem Państwa porozumienie w kluczowych kwestiach co do przejęcia kontroli nad Polskim Holdingiem Nieruchomości. - Nasze zaangażowanie będzie znaczące, na tyle, by sprawować pewną kontrolę nad spółką - mówi Szustkowski. Dziś nieruchomości Radiusa mają wartość ponad 780 mln zł. Spółka zarządza nieruchomościami komercyjnymi o łącznej powierzchni blisko 100 tys. mkw. Prowadzi też kilka projektów deweloperskich. (s. 10)

TFI chcą płacić 60 zł za Alior Bank. Zarządzający uważają, że bank kierowany przez Wojciecha Sobieraja ma spory potencjał, ale jak zwykle kręcą nosem na cenę w ofercie publicznej. (s. 24-25)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Związkowcy wysadzą nowy rozkład jazdy PKP. Po 9 grudnia trzy największe związki zawodowe na kolei najpewniej przystąpią do strajku. Powód? Zapowiedziane ograniczenie ulg na bilety dla kolejowych emerytów i rencistów. (s. A1, A4)

Wielka weryfikacja planu wydatków transportowych. Na drogi i koleje zostanie w tym roku wydane o 13 mld zł mniej, niż zaplanowano. (s. A8)

(PAP)

pel/

d45nulr

Podziel się opinią

Share
d45nulr
d45nulr