Przegląd prasy gospodarczej, środa, 24 sierpnia

...

24.08.2011 | aktual.: 24.08.2011 07:38

24.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 24 sierpnia

RZECZPOSPOLITA

W mniej zamożnych województwach często podstawowe produkty są najdroższe w kraju. Między regionami ceny różnią się nawet o ponad 40 proc. Powód to konkurencja. Im więcej dużych sieci, tym zazwyczaj taniej. Stawki różnią się jednak także w ramach sklepów tej samej sieci. Zróżnicowanie cen to efekt również odmiennych preferencji zakupowych. (s.B2)

Słabnący rynek aut ratują zakupy firm. Udział sprzedaży flotowej, mimo spowolnienia w gospodarce, może wzrosnąć. (s.B5)

Zelmer przeniósł się już do nowego zakładu. Spółka produkuje rocznie ok. 3 mln sztuk sprzętu. Na ten rok planuje wzrost produkcji o 20 proc. Jeśli moce nowej fabryki zostaną w pełni wykorzystane, produkcja może zostać zwiększona nawet o połowę. Do końca 2011 roku firma chce zbilansować koszty poniesione w związku z przenosinami do nowego zakładu. "Już wcześniej przygotowywaliśmy się na taki scenariusz. Najwyraźniej koszty te będą widoczne w wynikach II kwartału. Od przyszłego roku będą to tylko pozytywne informacje, wtedy chcemy już w pełni korzystać z pozytywnych efektów produkowania w nowym zakładzie" - powiedział "Rz" Janusz Płocica, prezes Zelmera. (s.B12)

PARKIET

Colian, producent słodyczy i napojów, który do niedawna zapowiadał przejęcia, na razie zawiesił te plany. Czeka na lepsze czasy, gdy firmy będą jeszcze tańsze niż dziś. "Wyceny firm spadają, dlatego zdecydowaliśmy się , że wstrzymujemy poszukiwanie przedsiębiorstw do kupienia" - powiedział "Parkietowi" Jan Kolański, prezes spółki. Mimo braku przejęć w 2011 roku wynik netto i przychody firmy mają wzrosnąć. (s.1,6)

W II kw. firmy, w których pracuje ponad 50 osób, osiągnęły najlepszy wynik finansowy netto - ok. 34,2 mld zł. (s.9)

GAZETA WYBORCZA

Im bliżej piątkowego wystąpienia szefa Fed Bena Bernankego, tym bardziej inwestorzy liczą, że amerykański bank centralny zdecyduje się na dodruk nawet pół biliona dolarów. (s.20)

PULS BIZNESU

Dyskretny urok niskich stóp wodzi na pokuszenie klientów - wynika z danych o czerwcowej sprzedaży banków. Nawet kredyt we franku szwajcarskim ma większe wzięcie niż w 2010 roku. (s.4)

Pesymizm co do Niemiec jest przesadzony. W Niemczech wciąż rośnie aktywność w przemyśle. Polscy eksporterzy mogą na tym skorzystać. (s.6)

W Lublinie wskrzeszą Ursusa. Warfama, producent maszyn rolniczych, chce za trzy lata produkować pięć tysięcy ciągników rocznie. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Tauron i PGNiG biorą Vattenfall. Kontrolowane przez Skarb Państwa firmy przepłaciły Szwedom - oceniają eksperci. (s.A11)

Kolejni chętny na Kredyt Bank i Millennium. Do wyścigu przyłączył się rosyjski Sbierbank i włoska Intesa Sanpaolo. (s.A15) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)