Trwa ładowanie...
d3d7of5

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 26 października

...

Share
d3d7of5

26.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 26 października.

RZECZPOSPOLITA

W ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość naszych oszczędności zwiększyła się o ok. 100 mld zł - wynika z szacunków "Rz". Na koniec września Polacy dysponowali ponad 867 mld zł, ale około jednej czwartej tej kwoty było zamrożone w OFE. (s.A1,B5)

Wartość długów, które trafiły do windykatorów, wzrosła o 40 proc. Lawinowo przybywa zleceń od banków. Coraz więcej wierzycieli chce sprzedać niespłacane pożyczki. (s.B1)

d3d7of5

Jastrzębska Spółka Węglowa mogłaby zablokować przejęcie Bogdanki przez New World Resources. Prezes JSW mówi: stać nas na Bogdankę, ale nie było rozmów. (s.B1)

Rząd ma dziś zatwierdzić umowę gazową z Rosją. Ale opinia Komisji Europejskiej w tej sprawie jest niejasna. (s.B2)

Francuzi i Jan Kulczyk dają po ok. 5,6 mld zł za pakiet kontrolny poznańskiej spółki, wynika z informacji "Rz". (s.B4)

PARKIET

d3d7of5

Na giełdzie pojawi się konkurent Petrolinvestu i Kulczyk Oil Vetures. Akcje w Polsce chce sprzedać Geo Alliance, który wydobywa gaz i ropę na Ukrainie. Producenta surowców energetycznych wprowadzać na giełdę będzie UniCredit CA IB. Według informacji "Parkietu", firma jest wyceniana na ponad 600 mln zł. (s.1,5)

Rozmowy w sprawie kupna 50 proc. akcji ZE PAK i 85 proc. kopalń Konin i Adamów nabierają tempa. Do ustalenia najważniejszych kwestii dojdzie prawdopodobnie już w listopadzie. Według zarządu Rafako, kwestia gwarancji finansowych podnoszona przez MSP jest już rozwiązana. Do transakcji może dołączyć partner, który w zamian za akcje lub obligacje Rafako sfinansuje czść zakupu. Chodzi zapewne o Zygmunta Solorza-Żaka. (s.1,4)

Analitycy Goldmana Sachsa oczekują wzrostu kursu KGHM do prawie 171 zł. Tymczasem ostatni rekord z października 2007 r. to 143 zł. (s.2)

PULS BIZNESU

d3d7of5

PKN Orlen, szykujący się do budowy elektrowni gazowej o mocy 400-500 MWe we Włocławku, chce w tym tygodniu wysłać zaproszenia do udziału w przetargu na dostawę turbiny gazowej. To kluczowy element wyposażenia elektrowni, której budowa pochłonie 1,2 mld zł. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Mamy jedne z najwyższych cen energii w Europie. Będzie jeszcze drożej, dla firm i gospodarstw domowych. Osłabia to konkurencyjność Polski. Sytuacja szybko się nie poprawi. (s.A1,A4)

Jedna trzecia internautów robi zakupy w sieci. Rocznie wydają w sumie 16 mld zł. Ale i tak rynek e-zakupów to w Polsce tylko 3 proc. całego handlu. W Wielkiej Brytanii - 20. (s.A8)

d3d7of5

Polski rynek gazu czeka rewolucja. Jeśli Rada Europejska przyjmie projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej SoS w sprawie bezpieczeństwa gazowego, Polska będzie musiała wybudować tzw. rewers na gazociągu jamalskim. (s.A12)

Nawet 50 proc. prac przy budowie elektrowni jądrowej wykonają nasze przedsiębiorstwa. Elektrobudowa, Erbud, Polimex-Mostostal i Rafako liczą na to, że wezmą udział w przedsięwzięciu i do ich kieszeni trafią kontrakty warte miliardy złotych. (s.A15)

MSP może wrócić do trzech odrzuconych ofert na zakup Energi, jeśli UOKiK nie wyda zgody na transakcję z Polską Grupą Energetyczną. (s.A15) (PAP)

morb/

d3d7of5

Podziel się opinią

Share
d3d7of5
d3d7of5