Trwa ładowanie...
d21mflv

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 3 stycznia

...

Share
d21mflv

03.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 3 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Wieś jest coraz bogatsza. W 2011 roku realne dochody w przeliczeniu na jednego polskiego rolnika były o niemal 74 proc. wyższe niż w 2005 roku - policzył Eurostat. (s.A1,B1)

d21mflv

Złe wieści dla przyszłych emerytów - otwarte fundusze emerytalne, do których trafiają składki w tzw. II filarze, miały w 2011 roku przeciętną stratę na inwestycjach w wysokości 4,8 proc. (s.A1,B2,B3)

Minister finansów uważa, że w razie paniki bank centralny może wkroczyć na rynek długu. Według NBP takie sugestie mogą skończyć się spadkiem cen obligacji i złotego. (s.B1)

Duże telewizje czeka trudny rok. Raczej nie mają szans na podwyżki cen reklam, muszą za to rywalizować ze stacjami niszowymi i internetowymi. (s.B4)

PGE w tych dniach rozpisze przetarg na wybór reaktora do polskiej siłowni jądrowej. (s.B5)

d21mflv

W 2011 roku liczba upadłości zwiększyła się o przeszło 10 proc. W tym roku wzrośnie o kolejne 3-5 proc. (s.B6)

Eksporter węgla, Węglokoks, chciałby mieć własny port - ustaliła "Rz". (s.B6)

2012 rok będzie rokiem ostrożnego kupowania wybranych spółek, zwłaszcza tych średniej wielkości - ocenia Adam Kurowski, szef inwestycji Axa PTE. (s.B16)

PARKIET

d21mflv

Tegoroczne wyniki Trakcji-Tiltry w głównej mierze będą zależały od tego, jak zakończy się sprawa Poldimu, firmy z grupy, która buduje odcinek autostrady A1 w okolicach Strykowa o wartości ponad 400 mln zł i ma duże kłopoty finansowe. Problemem grupy są też wysokie zobowiązania. Na koniec września wynosiły 1,4 mld zł. Spółka jest bliska finalizacji sprzedaży 41 proc. udziałów w Eco-Wind Construction, firmie realizującej projekty farm wiatrowych. Uzyskane pieniądze przeznaczy na spłatę zadłużenia. (s.1,5)

W 2011 roku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 723 firm, o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku nie ma co spodziewać się poprawy. (s.1,10)

Giełdowe Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne, Zastal i niepubliczny Mostostal Wrocław pod koniec 2011 roku zainwestowały w siebie wzajemnie 15 mln zł. W rezultacie kapitalizacja spółek wzrosła znacząco, zmienił się też układ sił w ich akcjonariatach. Transakcje wzbudziły zainteresowanie KNF. (s.1,6)

Choć Polkomtel ma szwedzką spółkę, której zadaniem jest emisja euroobligacji, przymierza się do sprzedaży papierów dłużnych w Stanach Zjednoczonych - wynika z informacji "Parkietu". W drugim tygodniu stycznia spółka może opublikować w USA memorandum ofertowe. (s.7)

d21mflv

Przychody grupy Hawe były w 2011 roku o kilkadziesiąt procent wyższe niż w 2010 roku - informują przedstawiciele spółki. (s.7)

PULS BIZNESU

Dwugłos w rządzie w kwestii podatku od wydobycia kopalin. Skarb chce, by był kosztem podatkowym, fiskus jest na "nie". (s.2)

Fala pesymizmu dotarła do firm. Trzykrotnie więcej chce zwalniać niż zatrudniać. Tak źle już dawno nie było. (s.6)

d21mflv

Powrócił wiecznie żywy pomysł konsolidacji aktywów telekomunikacyjnych. W rolach głównych wystąpią Exatel i TK Telekom. (s.8)

Koniec sporu o prawa do sprzedaży gry Wiedźmin w wersji na Xbox. CD Projekt Red podpisał w tej sprawie umowę z firmą Namco. Namco zajmie się dystrybucją gry na świecie poza Ameryką Północną i Polską, w tym na kluczowym rynku Europy Zachodniej. (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Skok cen ropy nawet do 200 USD za baryłkę i wepchnięcie światowej gospodarki w głęboką recesję - taki może być skutek zamknięcia przez irańską marynarkę wojenną cieśniny Ormuz - ocenia ośrodek Oilprice.com. (s.A8)

Sony i Cyfrowy Polsat szykują nową ofertę programową dla nastolatków. Za nią pójdą reklamy. (s.A10)

Nie będzie sojuszu PGNiG z Eneą. Gazowy gigant ma poświęcić więcej energii na poszukiwanie łupków. (s.A11) (PAP)

morb/

d21mflv

Podziel się opinią

Share
d21mflv
d21mflv