Przez 3 lata nie będzie podwyżek cen wody i ścieków w Bydgoszczy. Taryfy już zatwierdzone

Bydgoszczanie mogą odetchnąć z ulgą - co najmniej przez kolejne trzy lata nie zapłacą więcej za wodę i ścieki. Państwowy regulator właśnie zatwierdził taryfy, które zaproponowała spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 Biorąc uwagę inflację, woda w Bydgoszczy cały czas tanieje.
Biorąc uwagę inflację, woda w Bydgoszczy cały czas tanieje. (Pixabay.com)
WP

Ceny zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie - 5,15 zł brutto za metr sześcienny wody i 5,27 zł za m sześc. ścieków.

Według miejskiej spółki brak konieczności wprowadzenia podwyżek to efekt wieloletnich inwestycji i ograniczania kosztów. Prezes MWiK Stanisław Drzewiecki podkreśla, że suma inwestycji w ostatnich 20 latach to 1,35 mld zł - połowę wyłożyła UE.

Wideo: woda nie będzie drożeć. Wody Polskie mają sprawdzać ceny

WP

Opłaty za wodę i ścieki w Bydgoszczy nie były podnoszone już od sześciu lat. Co ciekawe, dwa lata temu stawki zostały nawet lekko obniżone.

Bydgoszcz należy do miast, które nie zdecydowały się na podwyżkę cen wody i ścieków. Wiele gmin uznało, że bez wzrostu cen się nie obejdzie.

Na wiosnę powołane przez rząd PiS Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które ma czuwać nad cenami wody i ścieków w Polsce, zostało wręcz "zalane" wnioskami spółek z propozycjami cenników. Łącznie wpłynęło 2547 wniosków ws. zatwierdzenia cenników. Dotychczas wydano 1240 decyzje, a ponad 500 oczekuje na podpis.

WP

Termin przesyłania wniosków taryfowych upłynął 12 marca i od tej daty zaczął płynąć 45-dniowy termin na zatwierdzenie nowych taryf.

Najwyższy wzrost cen zaproponował wrocławski MPWiK. Zgodnie ze zgłoszonym projektem taryf, zaplanowano podwyżki aż o 12 proc. Przedsiębiorstwo tłumaczyło to kosztownymi inwestycjami.

WP
WP
WP