Trwa ładowanie...
d1663p3

Przyjęcie euro, przez wyjście z emerging markets, przyciągnie nowych inwestorów (opinia)

Przyjęcie euro oznaczać będzie dla rynku
kapitałowego przejście z grupy krajów emerging markets do grupy
krajów rozwiniętych.

d1663p3
d1663p3

Dzięki temu można spodziewać się napływu nowych inwestorów, którzy obecnie nie inwestują w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - uważa Peter Szopo, dyrektor zarządzający Sal.Oppenheim w Wiedniu.

"Przyjęcie euro oznaczać będzie dla rynku kapitałowego przejście z grupy emerging markets do grupy rynków rozwiniętych" - powiedział w wywiadzie dla PAP Peter Szopo.

"Przyjęcie wspólnej waluty zmieni klasę aktywów w kraju, który się na to zdecyduje. Niektórzy inwestorzy w ogóle nie inwestują w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ nie jest on częścią ich benchmarku, w momencie przyjęcia przez dany kraj euro można spodziewać się szerszego napływu inwestorów do tego kraju" - dodał.

Szopo uważa, że przyjęcie przez Polskę euro w 2012 roku jest wciąż możliwe.

d1663p3

"Wejście do strefy euro w 2012 roku jest możliwe i wcale nie nierealistyczne. Technicznie wprowadzenie euro w Polsce jest możliwe nawet w 2011 roku, chociaż nie jest to prawdopodobne. W każdym razie Polska i Czechy będą następnymi nowymi krajami wstępującymi do strefy euro" - powiedział

Analityk prognozuje, że sytuacja na światowych rynkach uspokoi się, kiedy plany pomocowe zaproponowane przez rządy zaczną funkcjonować.

"Sytuacja w światowej gospodarce uspokoi się, kiedy plany pomocowe wprowadzone przez poszczególne rządy zaczną działać. W takiej sytuacji będzie możliwe utrzymanie złotówki w granicach ERM2" - powiedział Szopo.

KRYZYS NA ŚWIATOWYCH RYNKACH NA PÓŁMETKU

d1663p3

"Naszym zdaniem kryzys jeszcze nie minął. Wiemy z historii, że kryzysy tego typu zwykle trwają 10 i więcej kwartałów. Patrząc z tej perspektywy właśnie jesteśmy w połowie kryzysu" - poinformował Szopo.

"Istnieje szansa, że w pierwszej połowie roku zobaczymy na większości rynków odreagowanie, nie będzie to jednak koniec kryzysu" - dodał.

Zauważa on, że sytuacja Polski jest lepsza niż innych gospodarek regionu.

d1663p3

"Polska jest w lepszej sytuacji niż inne rynki regionu. Po pierwsze dlatego, że większość wskaźników makroekonomicznych jest lepsza niż w innych krajach regionu. Po drugie rynek wewnętrzny jest większy. Oraz, co bardzo ważne, na giełdzie w Warszawie jest stosunkowo dużo, w porównaniu z innymi giełdami regionu, krajowych inwestorów instytucjonalnych i detalicznych" - powiedział.

"Jest to szczególnie ważne dla małych i średnich spółek, którymi zagraniczni inwestorzy są zainteresowani w bardzo ograniczonym stopniu" - dodał.

Szopo uważa, że inwestorzy zagraniczni mogą powrócić na polski rynek jeszcze w tym roku.

d1663p3

"W ciągu tego roku inwestorzy zagraniczni mogą powrócić na polski rynek. W tej chwili widzimy pierwsze oznaki, że światowy kryzys osiągnął dno" - powiedział.

"Jeśli zagraniczni inwestorzy powrócą na rynek, to skoncentrują się na dużych płynnych spółkach. Lata może potrwać powrót zagranicznych inwestorów do mniejszych spółek" - dodał.

"Przed małymi spółkami pojawia się pytanie, czy powinny pozostać na giełdzie, czy też wycofać akcje z publicznego obrotu" - stwierdził.

d1663p3

Szopo zauważa, że najistotniejsze w obecnej sytuacji jest to, że recesja ma miejsce na wszystkich rozwiniętych rynkach w tym samym czasie.

"Najważniejsze nie jest to, czy spowolnienie będzie 2 procent czy 2,5 procent, ale to, że recesja, pierwszy raz od długiego czasu, ma miejsce w USA, strefie euro i Japonii w tym samym momencie" - powiedział.

Jednocześnie analityk podkreśla, że wzrost gospodarczy w regionie Europy Środk.-Wsch. pozostanie wyższy niż na rynkach zachodnich.

"Europa Środkowo-Wschodnia także została silnie dotknięta kryzysem. Niemniej jednak ostatnie osłabienie waluty może pomóc sektorowi realnemu, a w całości ten region jest bardziej dynamiczny niż Europa Zachodnia" - poinformował.

Jakub Rutkowski (PAP)

jru/ ana/ dan/

d1663p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1663p3