Przyłączenie do sieci to obowiązek. Koszty gigantyczne. Ludzi nie stać
Budowa przyłącza kanalizacyjnego jest obowiązkowa i droga, a pomoc - "symboliczna". Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w resorcie infrastruktury w kwestii braku dostatecznej pomocy dla osób, które nie mogą sobie poradzić z kosztami budowy.
W najnowszym piśmie do ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka, RPO zwraca uwagę na trudności ekonomiczne, które uniemożliwiają wielu obywatelom spełnienie ustawowego obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.
Aktualnie koszty wykonania przyłącza sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych, podczas gdy dostępna pomoc finansowa jest jedynie symboliczna - informuje portal portalsamorzadowy.pl. Mieszkańcy, zwracający się do Rzecznika, wskazują, że koszty przewyższają ich możliwości finansowe, a dotacje gmin są zazwyczaj minimalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie
"Takie dotacje gmin wynoszą zazwyczaj kilkaset zł. Tymczasem wobec nieprzyłączenia nieruchomości do sieci prawo nakazuje wydanie decyzji nakazującej przyłączenie nieruchomości do sieci pod rygorem środków egzekucyjnych. Wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami prawnymi dla właścicieli nieruchomości" - podkreśla RPO Marcin Wiącek, cytowany przez portal portalsamorzadowy.pl.
Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na wcześniejsze pismo RPO nie odnosi się do przedstawionych problemów. Resort podkreśla konieczność dostosowania systemu kanalizacji do dyrektywy unijnej, obawiając się ewentualnych konsekwencji prawnych ze strony Komisji Europejskiej. Jednak brak jest reakcji na trudności finansowe osób, które nie są w stanie wypełnić tego obowiązku.
- Wydaje się, że dopóki nie zostanie wprowadzony mechanizm skutecznego dofinansowania budowy przyłączy kanalizacyjnych, ustawodawca powinien dokonać pewnej modyfikacji instytucji obligatoryjnego wszczynania postępowania zmierzającego do wydania decyzji nakazującej wykonanie obowiązku przyłączenia, np. poprzez wprowadzenie możliwości umorzenia postępowania lub odstąpienia od wydania nakazu przyłączenia, gdy ustalony stan faktyczny prowadzi do wniosku, że przyczyną niewykonania obowiązku jest wyłącznie trudna sytuacja finansowa właściciela nieruchomości - uważa Marcin Wiącek cytowany przez portal portalsamorzadowy.pl.
Rzecznik apeluje do ministra infrastruktury o rozważenie przygotowania stosownych zmian legislacyjnych, które zapewnią odpowiednią pomoc finansową dla obywateli, których nie stać na samodzielne pokrycie kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego.