Trwa ładowanie...

Putin zapowiedział cięcia w wydatkach budżetowych

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w niedzielę, że rząd będzie musiał zredukować niektóre wydatki z budżetu federalnego z powodu niższego niż zakładał wzrostu gospodarczego.

Share
Putin zapowiedział cięcia w wydatkach budżetowych
Źródło: AFP, Fot: MIKHAIL KLIMENTYEV
dhkv1jj

Według Putina, który mówił o tym na spotkaniu ze studentami i wykładowcami Dalekowschodniego Uniwersytetu Federalnego we Władywostoku, konieczność cięcia wydatków budżetowych jest konsekwencją problemów w gospodarce światowej, co niekorzystnie odbiło się na tempie wzrostu gospodarczego w Federacji Rosyjskiej.

Prezydent nie sprecyzował, które wydatki zostaną zredukowane. Niedzielne oświadczenie Putina to jego pierwsza publiczna zapowiedź cięcia wydatków budżetowych. Dotychczas gospodarz Kremla zapowiadał wyłącznie wzrost wydatków państwa.

dhkv1jj

Gospodarka Rosji nadal zwalnia. Wzrost PKB w II kwartale 2013 roku zmalał do 1,2 proc. wobec porównywalnego okresu 2012 roku. W I kwartale br. tempo wzrostu spadło do 1,6 proc. Proces hamowania rosyjskiej gospodarki trwa już 1,5 roku: w I kwartale 2012 roku wzrost PKB wyniósł 4,8 proc., w II - 4,3 proc., w III - 3 proc., a w IV - 2,1 proc.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej miało nadzieję, że w połowie 2013 roku tendencja ta zostanie przełamana i że tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale osiągnie 1,9 proc.

W końcu sierpnia zmieniło jednak swoją prognozę z kwietnia, która zakładała, że wzrost gospodarczy w FR w 2013 roku wyniesie 2,4 proc. PKB. Teraz resort rozwoju gospodarczego przewiduje, że wzrost wyniesie 1,8 proc. Wcześniej ministerstwo szacowało, że gospodarka Rosji wzrośnie w tym roku o 3,6 proc.

Moskiewskie media zauważyły, że 2013 rok z punktu widzenia wzrostu gospodarczego może okazać się dla Rosji najgorszym pod trwającymi już 14 lat rządami Putina, jeśli nie liczyć kryzysowego 2009 roku, kiedy gospodarka runęła o 8 proc.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

dhkv1jj

Podziel się opinią

Share
dhkv1jj
dhkv1jj